pieniądze złotówki

i

Autor: Shutterstock pieniądze złotówki

Potężny wzrost pensji w Polsce! Średnia krajowa to prawie 6 tys. zł

2021-08-18 15:39

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie dane dotyczące tzw. średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw. Według najnowszych badań, przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2021 roku wyniosło niemal 6 tys. zł miesięcznie. To wzrost względem 8,7 procent względem ubiegłego roku i 0,9 procent względem czerwca. Oprócz średniej krajowej wzrosło również zatrudnienie o 1,8 procent względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Obecnie zatrudnienie wynosi 6,361 tys. W przeliczeniu miesiąc do miesiąca, nie odnotowano zmian.

Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw wzrosła

GUS opublikował wyliczenia wynagrodzeń w Polsce za lipiec 2021 roku. Według statystyk urzędu, średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw wyniosła dokładnie 5851,87 zł brutto. To wzrost o 8,7 procent względem analogicznego okresu w 2020 roku i o 0,9 procent względem czerwca. Warto zaznaczyć, że przez sektor przedsiębiorstw rozumiane są firmy, które zatrudniają więcej niż 9 osób. Pod uwagę nie wzięto więc pracowników budżetówek i mniejszych firm.

ZOBACZ Rachunki drożeją. PRĄD mocno w górę

Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie

GUS podaje, że względem ubiegłego roku wzrosło także zatrudnienie. Obecnie w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych jest 6361,7 tys. osób. To wzrost o 1,8 procent rok do roku, zmian w przeliczeniu miesiąc do miesiąca nie odnotowano.

Przy założeniu, że statystyczny pracownik sektora przedsiębiorstw jest na umowie o pracę, zarobiłby netto ("na rękę") ok. 4200 zł. Na umowie zlecenie otrzymałby ok. 4400 zł netto, o dzieło ok. 5000 zł, a jako samozatrudniony z umową B2B ok. 4800 zł. Oczywiście dokładne kwoty mogą się nieco różnić, ze względu na wybór składek, czy udział w PPK etc.

Wzrost średniej krajowej i inflacja

Warto zaznaczyć, że choć wzrosła średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstwa, to wysoki poziom osiągnął także wskaźnik inflacji. Według informacji GUS-u, inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 5 procent, co jest najwyższym wynikiem od 2011 roku. Choć wielu Polaków zarabia obecnie więcej, to jednocześnie musi więcej pieniędzy zostawić podczas zakupów, czy przy tankowaniu.

Sonda
Czy zarabiasz więcej względem ubiegłego roku?

Jak zauważają eksperci, pandemia nie wyhamowała wzrostu płac. Zarobki w sektorze przedsiębiorstw rosną, choć odczuwalny wzrost powstrzymywany jest przez inflację. Nie bez znaczenia był również wzrost płacy minimalnej, który mógł skłonić wielu zatrudnionych do ubiegania się o podwyżkę, jak i zmusił pracodawców to zwiększenia wynagrodzenia najmniej zarabiającym pracownikom.

FB SB srednia płaca

i

Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska
Najnowsze