Polski Ład. Nowe podatki mają odciążyć część przedsiębiorców
Na temat możliwości opodatkowania VAT-em branży finansowej, dla Pulsu Biznesu wypowiedzieli się Wojciech Gede i Katarzyna Dobosz, eksperci działu podatkowo-prawnego PwC. Ich zdaniem przedsiębiorcy pozytywnie zareaguję na tę zmianę. Do tej pory prawo podatkowe uniemożliwiało im odliczenie go od wydatków, co miało przełożenie na koszt usług.
ZOBACZ: Polski Ład. Kto zyska, kto straci? Wielkie zmiany w podatkach dla małych przedsiębiorców
Po zmianach, które zakłada Polski Ład, przedsiębiorcy będą mogli doliczyć VAT do transakcji walutami, banknotami i monetami, przy zarządzaniu funduszami, udzielaniu kredytów i pożyczek, a także poręczeniach, gwarancjach i innych form zabezpieczenia transakcji. Puls Biznesu wymienia również usługi prowadzenia transferów, przekazów, długów, czeków, czy weksli. Podatku VAT nie będzie można nałożyć jedynie na usługi ubezpieczeniowe.
Kto skorzysta na podatku VAT w usługach finansowych?
Wojciech Giede w rozmowie z Pulsem Biznesu zastrzega jednak, że z nowej formy opodatkowania będzie można skorzystać tylko w formie b2b (business-to-business, czyli przy transakcji z udziałem dwóch podmiotów gospodarczych). Usługi dla klientów indywidualnych pozostaną bez zmian. Na pewno ze zmian skorzystają klienci firmowi. Ekspert zaznacza, że koszt VAT był ukryty w cenie świadczenia, więc ponosili ją także usługobiorcy. Jeśli zmienią się przepisy, również tę usługę będą mogli odliczyć.
Ponadto firma będzie musiała objąć podatkiem VAT wszystkie usługi finansowe z listy, nie będzie możliwości opodatkowania ich wybiórczo. Decyzja o wyborze opodatkowania ma być przekazywana urzędowi skarbowemu i wiążąca przez przynajmniej dwa lata.
Przedsiębiorcy mają mieszane uczucia względem Polskiego Ładu
Rząd obiecuje, że ostatecznie na Polskim Ładzie "większość zyska". Przedsiębiorcy mają jednak sporo słusznych obaw. Głośno jest choćby o podwyższeniu progu podatkowego dla osób samozatrudnionych. Dla wielu z nich prowadzenie działalności może przestać być opłacalne.
KPGM przeprowadziło badanie wśród przedsiębiorców dotyczące Nowego Ładu. Firmy pozytywnie oceniły ulgi na automatyzacje i robotyzację, oraz ulgi B+R (badawczo-rozwojowej). Przedsiębiorcy obawiają się jednak rozliczeń strat podatkowych i estońskiego CIT-u.