Podatki

i

Autor: Shutterstock

Polski Ład. Kto zyska, kto straci? Wielkie zmiany w podatkach dla małych przedsiębiorców

2021-07-29 15:01

Jak zapowiada rząd Mateusza Morawieckiego, Polski Ład ma być motorem napędowym dla naszego kraju byśmy nie tylko dogonili Europę, ale jak zaznaczył sam premier, stali się jednym z jej liderów. Wśród licznych zmian są te, które dotyczyć będą polskich przedsiębiorców. To m.in. sposób naliczania składki zdrowotnej czy sprawa ryczałtu. Pokazujemy, jak dokładnie wyglądać będą zmiany i kto na nich zyska, a kto straci.

Projekt ustawy nazywanej Polskim Ładem to pakiet rozwiązań mających na celu poprawę statusu materialnego Polaków. Zdaniem autorów projektu dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu niższe podatki zapłaci aż 40 proc. przedsiębiorców.

- Dla przedsiębiorców, oprócz pakietu ulg podatkowych, przygotowaliśmy także niższe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i znaczne poszerzenie estońskiego CIT - twierdzi strona rządowa.

Jak jest jednak faktycznie? Przede wszystkim rząd musi jakoś sfinansować swoją obietnicę 7 proc. PKB na służbę zdrowia. Stąd brak możliwości odliczeń składki zdrowotnej od podatku, co uderza nie tylko w przedsiębiorców, ale nawet pracowników. O ile rząd postarał się ochronić najmniej zarabiające osoby poprzez ulgę dla klasy średniej, to nie ma mowy o ochronie przedsiębiorcy.

ZOBACZ: Polski Ład. Kalkulator nowych podatków

Osoby opodatkowane poprzez kartę podatkową, czyli m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, taksówkarze czy budowlańcy, od 2022 roku będą płacić składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku. Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. nikt, kto obecnie z karty podatkowej nie korzysta, nie będzie mógł stać się jej beneficjentem. 9 proc. składki zdrowotnej zapłacą też członkowie zarządów spółek i fundacji.

Sonda
Czy uważasz, że Kościół w Polsce powinien być dotowany przez podatników?

Osoby korzystające z podatku liniowego 19 proc. będą mogły skorzystać z minimalnej składki zdrowotnej zależnej od minimalnego wynagrodzenia.

- Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Co zaś z osobami na ryczałcie? Polski Ład przewiduje, że składka zdrowotna dla takich osób wyniesie 1/3 stawki ryczałtu. Ma jednak dojść do obniżek dla ryczałtowców - w teorii zyskać mają zawody medyczne (z 17 proc. do 14 proc.) czy programiści (z 15 proc. na 12 proc.).

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze