sklep

i

Autor: GettyImages

Drożyzna na Wielkanoc? Za co zapłacimy więcej?

2019-04-11 10:02

Bank BNP Paribas opublikował raport dotyczący cen żywności na nadchodzące Święta Wielkanocy. Jak z niego wynika musimy przygotować się na około 2,5 proc. podwyżki względem ubiegłego roku. Najbardziej będą one odczuwalne w segmencie pieczywa i warzyw. Co ciekawe, symbol zbliżających się świąt, czyli jajka mają być zdecydowanie tańsze niż w roku 2018.

Skutki zeszłorocznej suszy i nieurodzaju odczuwamy do dzisiaj. Według szacunków analityków banku BNP Paribas właśnie z tego powodu najbardziej odczuwalne są wzrosty cen warzyw polowych. W konsekwencji przełoży się to na podwyżki rzędu 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. To jednak nie koniec, niektóre warzywa takie jak cebula mogą podrożeć nawet o kilkadziesiąt procent. Może się zatem okazać, że przygotowanie popularnej sałatki jeżynowej wyniesie nas zdecydowanie więcej niż zakładaliśmy.

Zwyczaje wielkanocne z całego świata

Susza przełożyła się nie tylko na bezpośrednie wzrosty cen warzyw, ale także na inne produkty powiązane z uprawami. Więcej trzeba będzie zapłacić za pieczywo. Według danych BNP Parbias ubiegłoroczne zbiory pszenicy były aż o 11 proc. mniejsze w normalnie.

Niedziela palmowa. Tutaj są największe palmy wielkanocne!

- Należy jednak zauważyć, że dynamika wzrostu cen detalicznych mąki i pieczywa nie jest aż tak znacząca. Ceny tych produktów kupowanych na tegoroczną Wielkanoc mogą być odpowiednio o 8 i 11 proc. wyższe niż analogicznym okresie ubiegłego roku – podkreślają analitycy BNP Paribas.

Wielkanoc 2019. W święta musisz wybrać się w te miejsca!

Ucieszą się natomiast miłośnicy potraw mięsnych. Według szacunków mięso powinno kosztować podobnie jak przed rokiem, nieznaczne podwyżki będzie można odnotować w przypadku wędlin, jednak powinny one utrzymywać się na poziomie 1-2 proc. Podobnie wygląda sytuacja na rynku mleczarskim, sery, twarogi i inne wyroby raczej nie zdrożeją. Co ciekawe, jeden z symboli Wielkanocy czyli jajka, które w tym okresie je się w każdej postaci utrzymają swoją cenę sprzed roku.

Zobacz także: Woda jak piwo? Nowe przepisy nie pozostawią wyboru

- Dobre wiadomości mamy dla konsumentów jaj, których ceny były rekordowo wysokie w ostatnich latach. Po zawirowaniach związanych z podażą, sytuacja na rynku uległa stabilizacji. W konsekwencji, ceny detaliczne jaj mogą być nawet o blisko 10 proc. niższe od tych, które obserwowaliśmy w roku ubiegłym – mówi Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas. 

Tańsze natomiast będę owoce, zarówno te krajowe jak i importowane, na przykład cytrusy. Ich ceny powinny się kształtować na poziomie 10 proc. mniejszym niż rok temu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze