Portal podaje, że jednym z najważniejszych problemów wskazywanych w regulacjach unijnych jest zmniejszanie zużycia plastiku zarówno przez przedsiębiorców, jak i konsumentów. Wyrazem tego są: pakiet odpadowy, który wszedł w życie 4 lipca 2018 r. oraz tzw. dyrektywa plastikowa zatwierdzona przez Parlament Europejski 27 marca 2019 r.
Sprawdź też: Koniec z jedzeniem plastikiem!
Zmiany przepisów mogą wymóc na polskich władzach konieczność wprowadzenia kaucji za butelki plastikowe. Kraje członkowskie mają osiągnąć stawiane wymagania m.in. poprzez ustanowienie celów selektywnego zbierania w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów lub ustanowić tzw. system kaucyjny. "Oznacza to, że do ceny produktu będzie doliczana opłata, która w momencie oddania butelki będzie zwracana konsumentowi przez sklep lub automat" - wyjaśniają eksperci PWC.
Z kolei producenci takich produktów jak np. opakowania na żywność, owijki na kanapki, pojemniki na napoje, kubki na napoje, chusteczki nawilżane, lekkie torby na zakupy itd. będą ponosić koszty zbierania tych odpadów, ich transportu, przetworzenia i uprzątnięcia oraz koszty upowszechniania edukacji.
Eksperci Pwc wyjaśniają, że dyrektywa plastikowa dotyczy ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Kluczem do zakwalifikowania danego produktu ma być częstotliwość znajdowania go na europejskich plażach.
Dyrektywa plastikowa przewiduje:
- od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku - patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki - oraz zastąpienie ich alternatywnymi produktami;
- od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;
- od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30%;
- do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77%, a do 2029 r. - 90%.
Źródło: dlahandlu.pl