Koniec z plastikowymi wyrobami jednorazowego użytku! Wstępne porozumienie zawarte w sprawie projektu dyrektywy między Parlamentem i Radą UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach, oceanach i na plażach stanowią tworzywa sztuczne. Jak wskazuje KE pozostałości po plastiku znajdowane, są w organizmach zwierząt morskich począwszy od żółwi skończywszy na rybach. Z kolei Parlament Europejski zwraca uwagę, że produkcja tworzyw sztucznych jest obecnie 20 razy wyższa niż pół wieku temu, czego konsekwencją jest dewastacja ekosystemu.
Następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE:
- Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
- Talerzyki i inne naczynia
- Słomki do napojów
- Patyczki do uszu
- Rączki do balonów
- Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki
Nowe prawo nakłada też obowiązek na detalistów wprowadzenia systemów odbioru dla plastikowych butelek po napojach. Producenci żywności z kolei, muszą opracować zrównoważone systemy transportu i pakowania łatwo psujących się towarów. Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągnięcie poziomu 90 proc. w recyklingu plastikowych butelek. Przed 2025 r. nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 r. odsetek ten ma sięgnąć 30 proc. Producenci będą musieli zobowiązać się do pomocy w pokryciu kosztów gospodarowania odpadami i usuwania śmieci.