Drożyzna nie omija również biur podróży. Sprawdź o ile podskoczyły ceny

2021-11-27 13:55
Drożyzna może pokrzyżować nasze plany urlopowe
Autor: pixabay.com, CC0 fot. ilaria88 /zdjęcie ilustracyjne Drożyzna może pokrzyżować nasze plany urlopowe

Inflacja w Polsce szaleje i sięga wartości niewidzianych od 20 lat. Dotyczy to m.in. żywności, energii czy cen paliw. To wszystko w połączeniu ze słabą polską walutą sprawia, że święta pod palmami, zagraniczne wyjazdy sylwestrowe czy zimowe ferie w Alpach zapowiadają się drogo, informuje money.pl

Jak tłumaczy Jacek Dąbrowski, ekspert Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, ceny wyjazdów zagranicznych, które ponosi klient, są uzależnione głównie od ceny przelotu i pobytu w hotelu. Dlatego na wysokość cen wycieczek wpływ mają przede wszystkim: cena paliwa lotniczego i kurs walutowy, po którym będą realizowane płatności dla właścicieli hoteli i linii lotniczych. Tymczasem paliwo lotnicze skoczyło o 73, 2 proc. w górę. W zeszłym roku kosztowało 1,83 zł za litr, a dzisiaj 3,17 zł. Nie beż znaczenia jest słaby kurs złotego przez co możemy kupić mniej waluty. 

W relacji z amerykańskim dolarem i euro złoty jest zdecydowanie słabszy niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 5,2 proc. - Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był rekordowo negatywny dla organizatorów i wyniósł około 300 zł - szacuje Dąbrowski.

Kreatywne ferie z Minecraftem

Tylko w minionym tygodniu sprzedaż ofert wyjazdu na narty była większa o ponad 80 proc. niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Największy popyt jest na wyjazdy do Włoch. Tydzień do tygodnia ich sprzedaż wzrosła niemal trzykrotnie - wskazuje w rozmowie z money.pl Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu Wakacje.pl.Z danych portalu wynika, że 7 dni we włoskim Trydencie w obiekcie położonym niedaleko wyciągu to koszt od 800 zł za osobę (w opcji z dojazdem własnym i własnym wyżywieniem). Ceny ofert z karnetem narciarskim rozpoczynają się od 1300 zł. Dla porównania tygodniowy wyjazd w polskie góry z własnym wyżywieniem to koszt od 521 zł od osoby. Do tej ceny należy doliczyć koszt karnetu narciarskiego.

Jeśli ktoś lubi cieplejsze klimaty, to przykładowo 7-dniowa wycieczka all inclusive na Cypr dla jednej osoby zarezerwowana na początek lutego 2022 roku jest o 818 zł droższa niż rok temu - wynika z danych TravelDATA. Z kolei jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to jest o 627 zł drożej. Ceni się też Portugalia. Mniejsze podwyżki są w przypadku Tunezji czy Malty. Szczegóły prezentujemy w galerii.

Sprzedaż wyjazdów zimowych jest już zbliżona do poziomów notowanych w analogicznym okresie przed pandemią, a w ostatnich tygodniach przekracza ją nawet o ponad 20-30 proc. - podkreśla Jolanta Kołodziejczyk.

Ekspertka Wakacje.pl przyznaje, że porównując z ubiegłym rokiem, nie obserwuje znaczącego wzrostu cen wyjazdów na Boże Narodzenie i sylwestra. Co więcej, od sezonu letniego widzi inny trend - część klientów jest skłonna przeznaczyć wyższe kwoty na wyjazd, by zrekompensować sobie brak urlopu w 2020 roku.

Czytaj także: Koronawirus w miejscu wycieczki. Co w przypadku rezygnacji z wyjazdu? Odzyskamy pieniądze?

Sonda
Czy przez drożyznę nie pojedziesz na ferie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze