Prawdopodobne podwyżki cen jaj. Dlaczego jajka mogą zdrożeć?

i

Autor: Shutterstock Jajka mogą zdrożeć o kilkadziesiąt procent z powodu mniejszej liczby kur niosek

Cena jaj

Drożyzna w Polsce. Jaja droższe o kilkadziesiąt procent

2022-09-01 10:07

Jeżeli nie wyobrażacie sobie śniadania bez jajecznicy, jaj sadzonych czy po prostu gotowanych, to mamy bardzo złą wiadomość. Nawet najskromniejsze śniadanie z tym podstawowym składnikiem, niedługo może wrosnąc do rangi ekskluzywnego, wystawnego posiłku. Cena jaj może niedługo wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Cena jaj 2022

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzega, że jaja w Polsce mogą być wyjątkowo drogie. Wysokie ceny zauważymy za kilka miesięcy, późną jesienią i zimą. Podwyżki będą nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ich ceny mogą być wyższe od obecnych nawet o kilkadziesiąt procent – ostrzega Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP). Jak tłumaczy, "przyczyną niekontrolowanych podwyżek ma być obserwowany obecnie spadek bazy produkcyjnej czyli pogłowia kur nieśnych".

- W przemyśle drobiarskim prognozy dotyczące przyszłości buduje się przede wszystkim w oparciu o wylęgi piskląt, które są dla branży rodzajem wskaźników wyprzedzających. W czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych były katastrofalnie niska – tłumaczy obawy analityków KIPDiP Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz tej instytucji. W lipcu tego roku, wielkość wylęgów niosek podliczono na niespełna 1 mln 665 tys. sztuk. Oznacza to spadek w stosunku do lipca poprzedniego roku aż o ponad 52 proc.! Podobny, bo ponad 47 procentowy spadek, dzieli tegoroczny lipiec od poprzedniego miesiąca czyli od czerwca tego roku. – W ostatnich tygodniach niechęć hodowców do uzupełniania stad przybrała na sile w sposób nie oglądany w naszym kraju od kilkunastu lat. Szacujemy, że od początku roku baza produkcji jaj zmniejszyła się już o około 10 procent i nadal dynamicznie maleje – mówi dyrektor Szymyślik. Jego zdaniem dane o nakładach jaj wylęgowych, które są wcześniejsze od danych o liczbie piskląt sugerują, że z podobnymi dramatycznymi spadkami podaży młodych kur możemy mieć do czynienia co najmniej w sierpniu oraz we wrześniu. – Wszystko to razem powoduje, że Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych. Musimy pamiętać, że produkcja zwierzęca charakteryzuje się dużą inercją czasową. Tu nie da się po prostu jednego dnia wstawić dodatkowej linii produkcyjnej, która zacznie pracować od dnia następnego i pokryje rynkowe niedobory – podsumowuje analizy KIPDiP Mariusz Szymyślik.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

Według raportu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz to ogólnoeuropejski trend. W Niemczech wykluło się do czerwca mniej piskląt niosek niż w takim samym okresie rok wcześniej, we Włoszech o 47 proc. mniej, w Holandii o 11 proc. mniej, a na Węgrzech o 23 proc. mniej. Szymyślik tłumaczy, że strategie są podobne na całym kontynencie, do tego jednym z Szymyślik była Ukraina.

Sonda
Czy spożywasz nabiał i jajka?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze