Duda odpowiedział Morawieckiemu ws. pomocy frankowiczom!

2016-02-19 17:00
Frank szwajcarski
Autor: Marcin Korzeniowski

Moja propozycja pomocy frankowiczom jest wyważona i kompromisowa – tak prezydent Andrzej Duda odpowiedział ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu ws. jego wątpliwości co do planów pomocy zadłużonym w obcej walucie opracowanych przez Kancelarię Prezydenta. Duda oświadczył, że jest gotów do rozmów z Morawieckim.

Słowa prezydenta nie zostały bezpośrednio skierowane do Morawieckiego - padły w rozmowie z agencją Reutera, która pytała Dudę o ustawę o walutowych kredytach hipotecznych. Prezydent oświadczył, że chciałby, aby nowe prawo było przyjęte „w miarę szybko”.

ZOBACZ TEŻ: Kurs "sprawiedliwy" dla frankowiczów

Słowa Dudy odnoszą się do wcześniejszej krytyki projektu przez ministra rozwoju. Morawiecki mówił najpierw, że rozwiązania proponowane przez prezydenta są dużym zagrożeniem dla banków, później oświadczył, że to Ministerstwo Finansów mogłoby przygotować swoją wersję ustawy, ale resort odpowiedział na to, że żadnych prac w tym kierunku nie prowadzi.

ZOBACZ TEŻ: Są ekspertyzy dot. pomocy frankowiczom. „Ustawa niezgodna z Konstytucją”

Choć prezydent uważa, że jego propozycja jest kompromisowa i wyważona, nie wyklucza rozmowy z Morawieckim, czeka też na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, która ma oszacować skutki dla sektora bankowego związane z wejściem w życie nowych przepisów.

ZOBACZ TEŻ: NBP: Ustawa frankowa Dudy będzie kosztowała 44 mld zł!

Przypomnijmy: prezydent przedstawił swoją ustawę frankową w połowie stycznia. Zakłada ona, że banki będą musiały uwzględnić wniosek o przewalutowanie kredytu hipotecznego zaciągniętego we frankach, a proces ten ma się opierać na tzw. kursie sprawiedliwym wyliczanym indywidualnie dla każdego zadłużonego. Wielu ekspertów wskazywało, że w związku z nowymi przepisami banki mogą ponieść dotkliwe straty, a część planowanych zapisów może być niezgodna z konstytucją.

Źródło: tvn24bis.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze