Rolnictwo

i

Autor: Shutterstock Rolnictwo

Emerytura rolnicza

Duże zmiany w emeryturach rolniczych. Emerytura podstawowa dla rolników pójdzie w górę

2022-10-06 18:43

Jak wynika z projektu noweli ustawy, nad którym obecnie pracuje resort rolnictwa, wysokość emerytury podstawowej, na podstawie której wyliczane są rolne świadczenia emerytalno-rentowe, ma być powiązana z emeryturą minimalną. Obecna emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a emerytura najniższa 1338,44 zł.

Zmiany w emeryturach rolniczych. Jest projekt noweli ustawy

W środę w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jak wyjaśniono, nowe przepisy mają rozwiązać m.in. problem niewystarczającego poziomu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

"Projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych" - wskazano.

Emerytura podstawowa dla rolników pójdzie w górę. Ile wynosi teraz?

Jak wyjaśniono, emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ponieważ świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej.

"Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł). Zaproponowane w przedmiotowym projekcie ustawy rozwiązanie pozwoli zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania, w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych" - poinformowano.

Projekt przewiduje także możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do tych, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

"Rozwiązanie to czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej" - podano.

W wykazie poinformowano ponadto, że nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd w czwartym kwartale br.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze