Emeryci

i

Autor: Shutterstock Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

Waloryzacja 2023

Ekstra prezent dla seniorów! Dwie waloryzacje emerytury w roku!

2023-04-19 2:04

W czasach gigantycznej drożyzny emeryci i renciści chcą wprowadzenia drugiej waloryzacji ich świadczeń. Taką chęć wyraża zdecydowana większość Polaków biorących udział w specjalnym sondażu przygotowanym na zlecenie "Super Expressu". Czy rządzący krajem politycy w roku wyborczym spełnią życzenie emerytów i rencistów? A może opozycja zapewni im takie rozwiązanie na kolejne lata? Jedno jest pewne, walka o głosy wyborców ruszyła pełną parą.

Druga waloryzacja emerytur i rent

W dobie rekordowej drożyzny emeryci borykają się z ogromnymi trudnościami finansowymi. Pomimo marcowej waloryzacji świadczeń na poziomie 14,8 proc. i tak wciąż w portfelach seniorów jest za mało pieniędzy, by godnie żyć w tak trudnych czasach, kiedy ceny w sklepach i aptekach rosną w oczach, a rachunki za mieszkanie przyprawiają o zawrót głowy. W roku wyborczym w sondażu przygotowanym na zlecenie „Super Expressu” wprost zapytano Polaków o to, czy w związku z wysoką inflacją emeryci i renciści powinni mieć dwa razy w roku waloryzowane swoje świadczenia (emerytury i renty)? Aż 43 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak. Zdania, że raczej tak, było 29 proc. pytanych. Zatem śmiało można uznać, że za wprowadzeniem drugiej waloryzacji w roku jest aż 72 proc. ankietowanych. A jedynie 9 proc. odpowiedziało, że raczej nie, zaś 6 proc. - zdecydowanie nie. Czyli tego pomysłu nie popiera raptem 15 proc. pytanych. Warto też zaznaczyć, że 13 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie przecząco lub twierdząco i udzieliło odpowiedzi – nie wiem/trudno powiedzieć. Czy rządzący krajem politycy w roku wyborczym spełnią życzenie emerytów i rencistów oraz postulat ich dzieci i wnuków?

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 21-22.03.2023 roku metodą CAWI na próbie 1031 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Sonda
Czy waloryzacja emerytur o 14,8 proc. pomoże seniorom przetrać drożyznę?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Listen on Spreaker.
Najnowsze