PKP Intercity odwołuje kilkadziesiąt pociągów. Inne pojadą na skróconych trasach

i

Autor: mat. prasowe PKP Intercity PKP Intercity odwołuje kilkadziesiąt pociągów. Inne pojadą na skróconych trasach

Dworce coraz bardziej zielone! PKP wdraża ekologiczne rozwiązania

2020-12-11 14:54

Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, systemy wykorzystujące odzysk wody deszczowej i jej retencję to tylko część rozwiązań wdrażanych przez PKP S.A. na dworcach, które mają sprawić, że będą one przyjazne środowisku.

Największy z programów modernizacji dworców w historii PKP S.A., wart prawie 2 mld złotych, to również inwestycje w ekologię. W jego ramach zostanie wybudowanych od podstaw prawie 40 dworców kolejowych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, obiektów łączących nowoczesną bryłę, funkcjonalność i właśnie ekologię. Najczęściej wdrażanym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. W oparciu o dostępne dane szacuje się, że wytworzą one 377 495 kWh „zielonej energii” w ciągu roku. To mniej więcej dziesięć razy tyle, ile zużywa rocznie dworzec kolejowy w Mławie! 

Ekologia po bydgosku. Uczniowie mają pomysł, jak dbać o środowisko

W przebudowywanych i nowo budowanych dworcach standardem jest również wykonywanie oświetlenia w technologii LED wraz z automatyką sterującą, co w znacznym stopniu ograniczy zużycie energii elektrycznej. Działania proekologiczne PKP S.A. nie ograniczają się bynajmniej do samych dworców kolejowych. W ramach pilotaży są prowadzone projekty wspierające rozwój elektromobilności. Wśród nich są uruchomiony nieco ponad dwa lata temu projekt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych ecoMOTO, a także car-sharing w ramach programu PKP Mobility, który wystartował latem tego roku w Trójmieście. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Za puszki i butelki dostaniesz pieniądze? Nowy projekt walki ze śmieciami

PKP S.A. zachęca również do korzystania z rowerów przy dojeździe do dworców kolejowych poprzez systematyczną rozbudowę i zwiększanie dostępności stojaków i wiat rowerowych. Powstają one przy każdym dworcu kolejowym przebudowywanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych  na lata 2016-2023. Obecnie liczba stojaków przy dworcach w całej Polsce to przeszło 3200 sztuk.

Najnowsze