Butelki plastikowe

i

Autor: Pixabay/Hans

Za puszki i butelki dostaniesz pieniądze? Nowy projekt walki ze śmieciami

2020-12-11 12:50

Polska pozostaje daleko w tyle za innymi krajami w recyklingu odpadów. Nowy pomysł walki ze śmieciami ma to zmienić. Przyniesiesz plastikową butelkę do automatu i dostaniesz za nią pieniądze. Tak zakłada projekt przygotowany przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. W maszynie można będzie wymieniać puszki, szklane i plastikowe butelki oraz termoformowane opakowania z tworzyw sztucznych.

Rocznie na nasz rynek trafia 220 tys. ton opakowań PET, a poziom recyklingu to tylko 34,7 proc. To znacznie gorzej niż w innych krajach europejskich. Jak pisze "Puls Biznesu", powstał projekt, który ma to zmienić. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) proponuje stworzenie zaawansowanego systemu kaucyjnego oraz systemu segregacji odpadów z wykorzystaniem maszyn revendingowych. Według projektu do maszyny będziemy wkładać opakowania, za które otrzymamy pieniądze. Recyklingowi w maszynach miałyby podlegać puszki, szklane i plastikowe butelki oraz termoformowane opakowania wykonane z tworzyw sztucznych.

Pomysł na eko firmę: Recykling tworzyw sztucznych

W Polsce brakuje regulacji dotyczącej zwrotu butelek. W Polsce kaucja dotyczy tylko niektórych szklanych butelek. Plastikowe i szklane butelki jednorazowe oraz puszki nie są objęte kaucją, tak jak to ma miejsce w wielu europejskich państwach. Wprowadzenie systemu kaucyjnego może przyczynić się do zwiększenia recyklingowanych odpadów.

- Nasz projekt znajduje się w bardzo wczesnej fazie i jest to autorska propozycja, która z czasem z pewnością będzie ewoluowała. Chcemy i będziemy korzystali z rozwiązań funkcjonujących w innych krajach. Zależy nam na wywołaniu dyskusji wśród wszystkich grup interesariuszy - producentów z branży oraz na pewno Ministerstwa Klimatu i Środowiska - mówi w rozmowie z "PB" Robert Szyman, dyrektor PZPTS.

Rewolucyjny program. Żabka będzie zbierać plastikowe butelki od klientów

W projekcie zaplanowano, że do tworzenia materiałów, z których wykonane będą opakowania, wykorzystywane zostaną tzw. markery molekularne, czyli związki, dzięki którym butelki w odpowiednich warunkach stają się fluorescencyjne, co umożliwi maszynom ich identyfikację. Dzięki temu maszyny będą mogły przyjmować różne opakowania, nawet te zdeformowane – podaje PB.

Nowe 500 plus. Pieniądze dostaniesz TYLKO na te produkty!
Najnowsze