Żabka zmienia wygląd

i

Autor: Żabka

Rewolucyjny program. Żabka będzie zbierać plastikowe butelki od klientów

2020-10-20 16:49

Zanieczyszczenie środowiska plastikiem to jeden z najważniejszych problemów przed jakim stoi współczesny świat. W połowie XX w. produkcja plastiku wynosiła 2 mln ton, obecnie jest to już ilość przekraczająca 400 mln ton rocznie, z czego największy udział ma produkcja jednorazowych opakowań. Tak ważna jest zatem segregacja odpadów i recykling. Dlatego sieć Żabka, jako pierwsza firma w Polsce, zachęca klientów i franczyzobiorców do zbiórki plastikowych butelek i darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) dla marki własnej.

Akcja popularnej sieci ma na razie charakter pilotażowy i jest prowadzona w 23 warszawskich sklepach. Z zebranych opakowań powstaną butelki wody mineralnej marki własnej OD NOWA. Żabka chce również, by dzięki akcji klienci wyrobili w sobie nawyk oddawania do sklepów plastikowych opakowań po napojach, tak jak oddaje się butelki szklane. Co ważne, klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi, czyli tzw. żappsami – 10 żappsów za każdą przyniesioną pustą butelkę plastikową.

Zobacz także: Dramat Polaków z chorobami przewlekłymi. Seniorzy muszą czekać na leki

- Wpływ plastiku na stan środowiska to aktualnie jeden z najważniejszych tematów społecznych. Tymczasem każdy z nas, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Dlatego jako pierwsza firma w Polsce, wspólnie z naszymi klientami i franczyzobiorcami, zamierzamy przetestować działanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Gorąco więc zachęcamy mieszkańców dwóch dzielnic Warszawy – Pragi Północ i Południe – by przy okazji zakupów w Żabce, przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie pokażemy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt. Plastik ten trafi bowiem ponownie na rynek w postaci butelki wody mineralnej OD NOWA. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek, tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Anna Gorączka Green officer w firmie Żabka Polska.

Akcja ma charakter pilotażowy i biorą w niej udział 23 sklepy Żabka zlokalizowane na terenie dwóch warszawskich dzielnic – Praga Północ i Praga Południe. W placówkach tych staną specjalne kosze, do których warszawiacy, przy okazji zakupów, mogą wrzucić przyniesione opakowania po napojach.

Sprawdź też: Nowa ikonka Messengera rozzłościła użytkowników. O co chodzi?

Zebrany w sklepach Żabka surowiec zostanie przekazany do sortowni Lekaro. - W Lekaro, odbierając odpady od ponad miliona osób, widzimy jak mieszkańcy coraz chętniej i odpowiedzialniej je segregują. Choć wciąż zdarza się, że jakość selektywnej zbiórki jest dość niska. Z tego powodu przykładamy dużą wagę do ekoedukacji i podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców. Segregacja u źródła, przez nas, w naszych domach, jest niezwykle ważna, gdyż finalnie przekłada się na to, czy dane odpady mogą być przekazane do recyklingu. Mimo dużego zaawansowania sortowni, wciąż o wiele więcej surowców odzyskuje się z odpadów wstępnie przesortowanych niż ze zmieszanych, bo te są zabrudzone. Dzięki odzyskowi ograniczamy negatywny wpływ na środowisko, gdyż mniej odpadów jest składowanych na składowiskach, mniej surowców zużywa się do produkcji materiałów pierwotnych, pozostawiając czystsze środowisko dla następnych pokoleń – mówi Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro. 

Z LEKARO surowiec zostanie przetransportowany do zakładu PET Recycling Team w Radomsku należącego do grupy ALPLA. Tam zostanie on przetworzony na granulat, z którego w jednej ze swoich fabryk w Polsce firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych, wytworzy preformy butelek. Następnie preformy trafią do producenta wody mineralnej OD NOWA, czyli firmy Cechini.

Otwarta siłownia w Krakowie
Najnowsze