Józef Kubica

i

Autor: Daniel Dmitriew / FORUM Dyrektor Lasów Państwowych kupił od swojej firmy dom za grosze. Zapłacił tylko 5 proc. wartości

Dyrektor Lasów Państwowych kupił od swojej firmy dom za grosze. Zapłacił tylko 5 proc. wartości

2021-06-28 14:23

W styczniu bieżącego roku, dyrektor Lasów Państwowych, Józef Kubica postanowił nabyć od Lasów Państwowych nieruchomość. Uzyskał ją ze znaczną zniżką. Media donoszą , że Kubica za dom z działką o wartości 200 tysięcy złotych, zapłacił jedynie około 10 tysięcy złotych. Lasy Państwowe otrzymały od niego mniej więcej 5 procent wartości całej nieruchomości.

Lasy Państwowe: Dyrektor Józef Kubica kupił dom za 5 proc. wartości

Dom jednorodzinny wraz z dwoma budynkami gospodarczymi, które nabył Józef Kubica znajdują się na terenie nadleśnictwa Brynek na Śląsku. Według księgi wieczystej urzędnik jest współwłaścicielem nieruchomości razem ze swoją żoną. Kubica zapłacił za dom i działkę o rynkowej wartości 198,8 tysięcy złotych, jedynie 9943,2 złote, czyli ok 5 procent jej wartości. Dyrektor mieszkał w tym domu podczas swojej pracy jako leśniczy. Według przepisów Lasy Państwowe musiały zapewnić mu lokal mieszkalny. W 2017 roku Kubica został inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Świerklany, jednak nadal zamieszkiwał ten sam lokal. W maju 2020 roku został dyrektorem regionalnym w Katowicach, natomiast w sierpniu tego samego roku nieruchomość pojawiła się na rynku nieruchomości.

Jak doszło do sprzedaży domu za 5 proc. wartości?

Nadleśnictwo Brynek, żeby sprzedać nieruchomość wraz z działką, musiało zwrócić się bezpośrednio do dyrektora regionalnego w Katowicach z prośbą o możliwość dokonania transakcji. Musiała ona zostać uznana za zbędną dla Lasów Państwowych. następnie zgodę musiał także wydać ówczesny szef Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, który został zwolniony ze swojego stanowiska po informacji Onetu na podobny temat, kupna nieruchomości za mały procent jej wartości. 

24 sierpnia 2020 dyrekcja Lasów Państwowych zgodziła się na sprzedaż nieruchomości. Wtedy też Józef Kubica skorzystał z 95 proc. bonifikaty przysługującej pracownikom Lasów Państwowych. Sam Kubica nie reaguje i nie komentuje całej sprawy. Onet dowiedział się również, że leśnik posiadał już, w momencie zakupu nieruchomości w Nadleśnictwie Brynek, inną nieruchomość warto ok. 350 tysięcy złotych. 

 Co na to Lasy Państwowe? Tak odnoszą się do sprawy: - Budynek, który odkupił dyr. Józef Kubica, został przeznaczony do sprzedaży już̇ 7 lat temu decyzją ówczesnych władz Lasów Państwowych. Zgodnie z przyjętą „Polityką mieszkaniową na lata 2015-2030” do sprzedaży kwalifikuje się̨ budynki nieprzydatne w działalności gospodarczej, w złym stanie technicznym, których dalsze utrzymywanie przez Lasy Państwowe byłoby nieekonomiczne. Józef Kubica zamieszkuje wraz z rodziną we wspomnianym przez redakcję lokalu od ponad 35 lat (jeszcze jako szeregowy leśnik). Pierwszy wniosek nadleśnictwa o sprzedaż̇ opisywanego przez Państwa redakcję prawie 70-letniego budynku wpłynął w marcu 2018 r. Zgoda na sprzedaż̇ zapadła w październiku 2019 r. Ze względu na zmianę̨ granic administracyjnych budynku procedura musiała zostać́ powtórzona. Kwestie proceduralne i formalności trwały do stycznia 2021, kiedy sfinalizowano sprzedaż̇ - zgodnie z decyzjami ówczesnej dyrekcji Lasów Państwowych. Zastosowana bonifikata była standardowa i zgodna z od lat obowiązującymi przepisami. Z podobnych ulg korzystają także żołnierze zawodowi czy pracownicy kolei. Odnosząc się do informacji, że w latach 2015-2021 sprzedano 2039 mieszkań (średniorocznie 339 lokali), informuję że od wejścia w życie ustawy do 2015 sprzedawano średniorocznie 1950 lokali tj. blisko sześciokrotnie częściej niż w ostatnich latach. Do dziś z możliwości zakupu zbędnych dla Lasów Państwowych lokali skorzystało ponad 41 tys. uprawnionych leśników - przekazano nam.

Sonda
Czy nowelizacja ustawy o lasach państwowych jest próbą ich prywatyzacji?
Super raport 28.06 (Goście: Leszek Miller - eurodeputowany, były premier oraz Jan Maria Jackowski - senator PiS), Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Najnowsze