Koniec z papierologią! Wkrótce wejdzie w życie e-faktura

2021-11-09 19:01

Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niej dobrowolnie, a od 2023 r. będzie już obowiązkowa. E-faktura ma przyspieszyć obrót pomiędzy firmami, ale nie tylko.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40, faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Jak informuje resort finansów nowe przepisy przyspieszą także wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Czytaj także: Kościński o budżecie: nadwyżka na kwotę 43,4 mld złotych

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Jak informuje ministerstwo finansów uchwalone przepisy finalizują wdrożenie do polskiego prawa całego pakietu ułatwień SLIM VAT 2.  Pakiet przewidywał m. in. poprawę płynności finansowej w zakresie split payment, ułatwienie odliczenia VAT na samochody wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej, łatwiejsze stosowanie opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami czy wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi. 

Sonda
Czy będziesz korzystać z e-faktury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze