kobieta z laptopem

i

Autor: Alliance Images/Shutterstock.com

Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci

2020-02-11 13:30

Prawie 40 proc. Polaków ocenia, że ma małą lub nie ma w ogóle wiedzy na temat ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w internecie – wynika z badania przeprowadzonego dla platformy edukacyjnej Kapitalni.org przez firmę Maison&Partners. Natomiast według raportu infoDOK, w naszym kraju codziennie dochodzi do prób popełnienia cyberprzestępstw na łączną wartość około 1,3 mln zł. Czy wiemy, jak się przed nimi bronić?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dostęp do internetu ma w Polsce blisko 90 proc. mieszkańców. Najczęściej używany jest do obsługi skrzynki mailowej, portalów społecznościowych czy bankowości elektronicznej. Tym samym większość Polaków narażona jest na atak cyberprzestępców praktycznie przez cały czas. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org podpowiada, jak się przed nimi bronić, a także co zrobić, gdy już do nich dojdzie.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w sklepach! Znana sieć wprowadza ograniczenia handlu

Jak zabezpieczyć komputer?

Niezależnie, czy komputer jest nowy, czy używany, powinien być odpowiednio skonfigurowany. Jeśli to konieczne, należy usunąć całą zawartość i zainstalować na nowo wybrany system operacyjny. Dzięki temu zniknie ryzyko „odziedziczenia” cudzych wirusów, m.in. koni trojańskich. Nie powinno się też zmieniać podstawowych ustawień odnośnie automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji systemu. Regularność tego procesu pozwala eliminować błędy w programach używanych przez przestępców. Dodatkowym wsparciem będzie także ochrona plików systemowych i kopie bezpieczeństwa.

- Jeśli z danego urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba, dobrym rozwiązaniem jest utworzenie odrębnego konta dla każdego użytkownika. Zapewni to nie tylko porządek w plikach, ale też w razie nieostrożności jednego, zagwarantuje bezpieczeństwo danych pozostałym – podpowiada Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.

Ważnym elementem jest także program antywirusowy. Chociaż zdarzają się sytuacje, gdzie nie jest on w stanie wykryć złośliwego oprogramowania, to nadal jedno z kluczowych narzędzi wzmacniających bezpieczeństwo w sieci. Zaleca się wybieranie licencjonowanego antywirusa, trzeba być jednak świadomym jego ograniczeń – nie otwierać podejrzanych załączników, a programy i aplikacje instalować tylko z zaufanych źródeł.

Jak uniknąć kradzieży i utraty danych?

Na każdym komputerze czy poczcie internetowej znajdują się wrażliwe dane. Skany dowodów tożsamości, umowy, prywatne zdjęcia – jak zagwarantować im bezpieczeństwo? Przede wszystkim należy zadbać o to, by hasło do skrzynki pocztowej było silne i niewykorzystywane nigdzie indziej.

- Jeśli konieczne jest wysłanie skanu dowodu, powinno być to zrobione w wersji zaszyfrowanej. Gdy nie ma takiej możliwości, niezbędne jest jego usunięcie z poczty oraz z dysku i kosza od razu po wysłaniu. Można go dodatkowo zabezpieczyć zrobionym samodzielnie znakiem wodnym – jedynym warunkiem jest to, że nie może on zasłaniać kluczowych informacji znajdujących się na dokumencie. Takie działania mają na celu utrudnić potencjalnemu przestępcy wykorzystanie naszych danych – zaznacza Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Gdy prywatne zdjęcia są wysyłane mailem, nawet do zaufanej osoby, trzeba pamiętać o usunięciu ich ze skrzynki nadawczej. To samo powinien zrobić również odbiorca. Jeśli wysyłane są w formie zaszyfrowanej, np. poprzez archiwum ZIP zabezpieczone hasłem, należy pamiętać, by udostępnić je w inny sposób niż mailowo – najlepiej w rozmowie lub wiadomości SMS.

- Na skrzynce pocztowej często znajdują się informacje, o których użytkownik nie ma pojęcia. Zdarza się, że niektóre serwisy po założeniu w nich konta wysyłają hasło w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Konieczne jest usunięcie takich maili. Oczywiście poważnym błędem jest też trzymanie na skrzynce pocztowej innych, poufnych informacji, jak numer i data ważności karty kredytowej czy kod PIN do karty – zauważa Tomasz Jaroszek.

SPRAWDŹ TAKŻE: Do lekarza bez kolejki! NFZ zapłaci za kardiologa, ortopedę, endokrynologa i neurologa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze