Dzień Kobiet 2021. Wymagający rok dla kobiet na rynku pracy. Walka z wirusem i dysproporcjami

2021-03-08 13:17 mos
Depresja, smutek
Autor: Getty Images Depresja, smutek

Dzień Kobiet 2021. W czasie pandemii na jednym z głównych frontów walki z koronawirusem stali pracownicy ochrony zdrowia. Jak wynika z danych Parlamentu Europejskiego aż 3 na 4 osoby z 48 mln zatrudnionych w tym sektorze stanowią kobiety. Częściej zajmują one jednak niższe stanowiska w swoich miejscach pracy. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. 9,5 mln osób w UE zajmowało stanowiska menadżerskie, z czego 6,2 mln to mężczyźni, a zaledwie 3,3 mln to kobiety. Eksperci Personnel Service zwracają uwagę, że Polska na tle innych krajów wyróżnia się pozytywnie. Mamy jeden z najwyższych wskaźników udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych, wyprzedza nas tylko Łotwa.

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, Parlament Europejski przypomniał wyniki „European Institute for Gender Equality’s Index 2020”. Rolą indeksu jest zobrazowanie różnic w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn oraz określenie największych wyzwań w tym zakresie. Z uwagi na ubiegłoroczny wybuch pandemii, tym razem skupiono się na branżach, które były najbardziej narażone na styczność z koronawirusem: sprzedaż (m.in. kasjerki i kasjerów), opiekę nad dziećmi czy hotelarstwo i turystykę. Jak się okazuje, aż 84% osób pracujących w tych obszarach w UE to kobiety w wieku 15-64 lat.

W niektórych branżach kobiet jest… za dużo?

Nadreprezentacja kobiet występuje w takich zawodach i branżach jak: sprzątanie i pomoc domowa (95% kobiet), opieka nad dziećmi i pomoc w nauczaniu (93%) czy praca kasjera (82%). Z kolei w systemie opieki zdrowotnej udział kobiet wyniósł w UE aż 76% z 48 mln zatrudnionych. Największy odsetek w tym sektorze zanotowano na Łotwie (88%), a najniższy na Malcie (53%). Polska znalazła się na 7. miejscu w UE z wynikiem nieznacznie przekraczającym 80%.

ZOBACZ: Wyższa kwota wolna od podatku! Tajny plan PiS

- Wskazane zawody, takie jak sprzątaczka, opiekunka do dzieci czy kasjerka w wielu przypadkach zapewniają dużą elastyczność. A ta jest dla kobiet istotna, bo jak się okazuje to one znacznie częściej pracują na część etatu. Zaledwie co dziesiąty mężczyzna jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu do niemal co trzeciej kobiety. Panie częściej też są nieaktywne na rynku pracy z uwagi na obowiązki opiekuńcze. Oczywiście dochodzi do pozytywnych zmian na rynku pracy, jeżeli chodzi o wyrównanie szans kobiet i mężczyzn, ale z raportu Parlamentu Europejskiego wynika, że dojście do pełnej równości na rynku pracy przy obecnym tempie zmian zajmie co najmniej 60 lat – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

W Polsce dużo kobiet na stanowiskach menadżerskich

W trzecim kwartale 2020 r. ponad 9,5 mln osób w Unii Europejskiej zajmowało stanowiska menadżerskie, z czego 6,2 mln stanowią mężczyźni a 3,3 mln kobiety – wynika z danych Eurostatu. Panie stanowią prawie połowę wszystkich zatrudnionych w Unii Europejskiej (46%), są jednak niedostatecznie reprezentowane wśród menadżerów (34%). Co warto odnotować, w porównaniu do pierwszej edycji badania, która miała miejsce w drugim kwartale 2002 r., udział kobiet na stanowiskach menadżerskich wzrósł tylko o nieco ponad 4 pp.

Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej wyróżnia się jednym z najwyższych wskaźników udziału kobiet na stanowiskach menadżerskich, który wynosi 44%. Wyprzedza nas tylko Łotwa, gdzie ten wskaźnik to aż 45%. Równością w tym zakresie wyróżnia się też Bułgaria, Węgry, Słowenia oraz Szwecja (po 42%). Na przeciwnym biegunie znajduje się Chorwacja (24%), Niderlandy (26%) oraz Cypr (27%).

Na rynku pracy w Polsce przeważają mężczyźni

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 r., w ogólnej liczbie ludności Polski kobiety stanowią prawie 52%. Mimo to na rynku pracy nadal przeważają mężczyźni, których odsetek na koniec ubiegłego roku wyniósł 55,3%. Nie wszystkie wskaźniki z ostatnich miesięcy są jednak dla kobiet niekorzystne. W 2020 r. ogólna liczba pracujących kobiet wzrosła o 110 tys. W tym samym okresie liczba pracujących mężczyzn zmalała o 23 tys.

- W skali roku zmniejszyła się też o 112 tys. populacja kobiet biernych zawodowo. U mężczyzn ten spadek był znacznie mniejszy, bo o 31 tys. Warto też dodać, że zgodnie z danymi Eurostatu Polska znajduje się wśród państw z najmniejszą różnicą w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami, bo tzw. „gender gap” w Polsce w 2018 roku to niecałe 9%, przy średniej unijnej dochodzącej do prawie 15% – podsumowuje Krzysztof Inglot.

SPRAWDŹ: Kobieta pracująca w Polsce. Ile zarabia, jakie ma stanowisko? Dzień kobiet 2021

Życzenia dla kobiet od Prezydenta Polski
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze