Odwołali Kaczyńskiemu szczepienie

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER Odwołali Kaczyńskiemu szczepienie

Wyższa kwota wolna od podatku! Tajny plan PiS

2021-03-08 12:43

30 tysięcy zł kwoty wolnej od podatku, a podatek nie będzie pobierany od emerytur niższych niż 2,5 tys. zł. - to nowy plan Prawa i Sprawiedliwości. Takie elementy ma zawierać Nowy Ład, rządowy projekt odbudowy kraju po kryzysie. "To kosztowne pomysły za dziesiątki miliardów złotych" - pisze portal OKO.press.

Do mediów właśnie wyciekły kolejne informacje dotyczące tajnego planu Prawa i Sprawiedliwości. Nowy Ład to strategia opracowywana przez premiera Mateusza Morawieckiego, która ma zostać przyjęta na konwencji partyjnej PiS, 20 marca. Ma ona pomóc przede wszystkim w odbudowie polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Co się znajdzie w programie? Znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku i zwolnienie z podatku najniższych emerytur – to niektóre z rozwiązań, które planuje zawiera tajny plan PiS. Portal OKO.press ujawnił, że według planów PiS kwota wolna od podatku ma wynosić 30 tys. zł, a emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł. Dwa wspomniane rozwiązania podatkowe mogą kosztować Skarb Państwa nawet dziesiątki miliardów złotych. Przypominamy, że obecnie tylko osoby zarabiające poniżej 8000 zł rocznie nie płacą podatku. Przy dochodach między 13 tys. złotych a 85 528 złotych rocznie kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych (to wysokość kwoty wolnej od 2009 roku). Portal zwraca także uwagę na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego przestała walczyć o młody elektorat, który do tej pory próbowała zdobyć m.in. dzięki programowi Rodzina 500plus. PiS ponownie zwróci się ku sprawdzonym rozwiązaniom.

ZOBACZ: Będą emerytury BEZ PODATKU, ale nie dla wszystkich! Emerycie, sprawdź czy dostaniesz

W planie, który opracuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, mają znaleźć się następujące rozwiązania:

  • zwiększenie składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających, co ma umożliwić przeznaczenie 7 proc. PKB na system ochrony zdrowia;
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł;
  • zwolnienie z podatku emerytur niższych niż 2,5 tys. zł.

Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł to potężne wsparcie - jak wylicza Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju, reforma oznaczałaby zwiększenie miesięcznych zarobków Polaków o nawet 380 zł. Ekspert wskazał również, że to olbrzymi koszt - nawet 60-70 mld zł. "W budżecie nie ma na to miejsca" podsumowuje na Twitterze.

Serwis OKO.press ocenił dodatkowo, że wspomniane pomysły PiS wyglądają na ściągnięte od politycznych przeciwników. Tak wysoką kwotę wolną proponowali w ostatnich latach posłowie Kukiz’15, Konfederacji, a w prezydenckiej kampanii wyborczej – Rafał Trzaskowski. Z kolei emerytury bez podatku to nawiązanie do postulatów PSL.

SPRAWDŹ: NBP: Polska gospodarka bardziej odporna na pandemię niż większość krajów UE

Sonda
Czy jesteś "za" podniesieniem kwoty wolnej od podatku?
Express Biedrzyckiej - Waldemar Buda: Fundusz odbudowy będzie przyjęty w marcu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze