Pani z laptopem

i

Autor: Shutterstock

Kobieta pracująca w Polsce. Ile zarabia, jakie ma stanowisko? Dzień kobiet 2021

2021-03-08 12:29

Jedna kobieta na trzech mężczyzn – jak podaje Dziennik Gazeta Prawna takie są dziś proporcje w zarządach krajowych spółek. Sytuacja w poszczególnych działach gospodarki i branżach jest jednak mocno zróżnicowana.

Patrząc na duże zbiory – nie ma ani jednego działu, w którym kobiety zdobyłyby połowę miejsc w zarządach. Najbliżej jest ochrona zdrowia i edukacja oraz niewyspecjalizowane usługi. W każdym z tych przypadków udział kobiet w zarządach przekracza 40 proc. Najniższy jest w przemyśle ciężkim takim jak energetyka czy górnictwo – nie przekracza 20 proc. Podobnie jest jednak również w zarządach spółek z działu informacja i komunikacja.

Da się jednak znaleźć branże, w których kobiety mają większość w zarządach. Tak jest w przypadku podmiotów zajmujących się pomocą społeczną bez zakwaterowania. Tu udział kobiet przekracza nawet 60 proc. Niemal 45 proc. wynosi w przypadku usług prawniczych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego. W części związanej z podatkami i rachunkowością jest to nawet 51 proc.

Jak wygląda praca kierowcy pługopiaskarki?

Jak podaje natomiast "Rzeczpospolita" tylko dwie na dziesięć polskich firm mają prezesa kobietę. Nieco lepsza jest sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy członków zarządu – tam odsetek pań sięga 32 proc. Według "Rz" im większa spółka, tym płci pięknej na najwyższych stanowiskach mniej. I tak wśród małych firm prawie 29 proc. ma prezesa kobietę, wśród dużych – zaledwie 9 proc.

NBP: Polska gospodarka bardziej odporna na pandemię niż większość krajów UE

Problemem pozostają nierówności wynagrodzeń na tych samych stanowiskach ze względu na płeć. Mimo unijnych dyrektyw i zapisów w krajowych przepisach w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 14 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce mężczyźni zarabiają ok. 19 proc więcej niż kobiety, jeśli chodzi o płace zasadnicze, a ok. 30 proc. więcej w dodatkowych elementach wynagrodzenia – przypomina Konfederacja Lewiatan.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze