Dzień nad Bugiem w dobrej cenie. Wyprawa do Kuligowa

2016-07-02 10:00

Mieszkasz w Warszawie i szukasz pomysłu na jednodniowy wypad w dobrej cenie? Proponujemy wycieczkę do Kuligowa. W położonej nad Bugiem miejscowości możesz rozpalić grilla, zwiedzić prywatny skansen i rozkoszować się pięknem nadbużańskiej przyrody.

Kuligów, wieś w województwie mazowieckim, oddalony jest od Warszawy zaledwie o 40 km, od Wołomina - 20 km, a od zalewu Zegrzyńskiego - 10 km. Ta letniskowa wieś zachwyca swoim malowniczym położeniem. Usytuowana jest nad rozlewiskiem rzeki Bug, w jej starorzeczu.

Jak dojechać
Do Kuligowa wprawny rowerzysta bez problemu dojedzie rowerem. Jeśli jednak kondycja i czas nie pozwalają na pokonanie czterdziestokilometrowej trasy jednośladem, można zdecydować się na wycieczkę łączoną. Do położonej nad Zalewem Zegrzyńskim Ryni dojedziemy autobusem (koszt 90-minutowego biletu na pierwszą i drugą strefę wynosi 7 zł), a ostatnie dziesięć kilometrów dzielących Rynię od Kuligowa pokonamy rowerem. Naprawdę warto zdecydować się na rowerową przygodę – droga wiedzie bowiem przez zielone łąki, pachnące świeżością lasy iglaste, złociste łany zbóż, tuż obok urokliwych kapliczek, usytuowanych na wiejskich rozdrożach.
Ci, którzy stronią od wysiłku fizycznego lub nie posiadają własnego jednośladu z powodzeniem mogą skorzystać z komunikacji autobusowej. Wieś jest dobrze skomunikowana z Warszawą. Busy do Kuligowa odjeżdżają z przystanków: Metro Ratusz Arsenał lub Dworzec Wileński – koszt biletu w jedną stronę wynosi ok. 10 zł, a podróż trwa niepełną godzinę.

Nieduży skansen
Zanim wybierzemy się nad malowniczą rzekę Bug, by rozkoszować się dziką przyrodą, warto zwiedzić skansen w Kuligowie. To miejsce niezwykłe, choćby dlatego, że łączy wpływy mazowieckie i podlaskie. Założycielem skansenu jest Wojciech Urbanowski, amator – etnograf, który dokumentuje i promuje kulturę nadburzańskiego pogranicza mazowiecko-podlaskiego. Od 2000 roku konsekwentnie budowany jest tu Park Kultury Ludowej, wciąż powstają nowe obiekty.
Póki co można podziwiać niewielką kuźnia, warsztat rymarski, spichlerz i magiel. Klimatyczny dworek drobnoszlachecki oraz prawdziwa wiejska chata zapierają dech w piersiach. Warta uwagi jest także wozownia, w której składowane są powozy z różnych okresów Polski. Przy budynkach skansenu stoją okazałe rzeźby Marka Gołaszewskiego z Marek – samouka, który sporych rozmiarów dzieła wykonuje w drewnie za pomogą piły spalinowej.
Teren, najbliższego Warszawie skansenu, w weekendy tętni życiem. Odbywają się tu rozmaite imprezy. Jakie? Plenery malarskie, warsztaty rękodzielnicze, koncerty. My trafiliśmy na „otwartą" kuźnię, w której można było podjąć próbę i samodzielnie... kuć żelazo póki gorące. Znajdzie się tu także coś dla smakoszy – czasem będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, innym razem spróbować specjałów regionalnej kuchni. Na miejscu turyści mogą też kupić ludowe rękodzieło: drewniane chochle i inne naczynia albo pięknie zdobione zabawki ogrodowe.
Cena wejściówki do skansenu: 10 zł

Przyroda nad Bugiem
Po wizycie w skansenie warto przejść się nad rzekę. W Kuligowie zachwyca nie tylko zakole Bugu, ale łąki, które posłużyły jako plener do końcowej sceny filmu Stanisława Tyma „Ryś". Czekają tu także niespodzianki na amatorów fauny i flory. Tataraki, kaczeńce i nenufary, uderzająco podobne do tych zrywanych przez Józefa Tolibowskiego, wielką miłość Barbary Niechcic, z „Nocy i dni", to stały element nadbużańskiego pejzażu. Coś dla siebie znajdą tu także ornitolodzy. Rybitwy białoczelne, łabędzie nieme, kaczki krzyżówki i jaskółki dymówki – to nieliczne z ptaków, które można zobaczyć w Kuligowie.
Mimo tego, że latem miejscowość chętnie odwiedzana jest przez turystów, nie ma tu tłoku. Bez problemu i mandatu można rozpalić nad rzekę grilla i przyrządzić złowione na miejscu ryby, pospacerować wzdłuż brzegu, czy po prostu plażować.
Jeśli zaś komuś znudzi się widok łąk, pól, czy rzeki i zatęskni za ludźmi albo rowerem wodnym, wystarczy, że w dowolny sposób pokona dziesięć kilometrów a znajdzie się w Ryni, nad Zegrzem, gdzie może nawet zjeść pizzę (ok 25 zł) lub potańczyć na dyskotece.

KOSZTY WYCIECZKI
Dojazd w obie strony – maxymalnie 20 zł
Wejściówka do skansenu – 10 zł
Grill nad rzeką – mini grill jednorazowy ok. 8 zł; składniki na grill: 12 zł
Pizza nad Zegrzem+ napój – 30 zł

Całkowity koszt wycieczki – maksymalnie 60 zł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze