Dzień nauczyciela. Ile naprawdę zarabiają nauczyciele w Polsce?

2019-10-14 14:01 KaJa
Dzień Nauczyciela
Autor: Getty Images

Zawód nauczyciela i zarobki to temat rzeka. Pedagodzy od lat regularnie strajkują zwracając uwagę na katastrofalnie niskie zarobki w edukacji, inni natomiast podkreślają zły poziom polskiej edukacji i zaangażowania nauczycieli. Z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji. Ma to być forma protestu przeciwko działaniom resortu. Zobacz, ile według oficjalnych statystyk zarabiają nauczycie i czy faktycznie takie pieniądze otrzymują

Na 15 października nauczyciele zapowiedzieli strajk włoski. Lekcje mają odbywać się według planu, ale pedagodzy nie będą prowadzić żadnych zajęć dodatkowych czy wyjeżdżać z uczniami na wycieczki szkolne. We wrześniu nauczyciele otrzymali obiecane podwyżki, jednak nie spełniły one oczekiwań. Wielu osób podkreśla jednak, że część pedagogów nadal zarabia poniżej płacy minimalnej. Co w przypadku zawodu o tak dużej odpowiedzialności społecznej jest kwotą zdecydowanie za małą.

Zobacz również: Plakaty wyborcze, ogłoszenia i ulotki. Co grozi, jak nie znikną z ulic?

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, po wrześniowych podwyżkach, minimalne wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli ( z wykształceniem magisterskim pedagogicznym) kształtują się na poziomie:

- nauczyciela stażysty - 2 782 zł brutto,

- nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł brutto,

- nauczyciela mianowanego – 3 250 zł brutto,

- nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł brutto,

To jednak nie wszystko, nauczyciele mogą liczyć na szereg dodatków wypisanych w Karcie Nauczyciela. Są to między innymi dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek za warunki pracy, wynagrodzenie za nadgodziny i zastępstwa oraz nagrody jubileuszowe. Zdaniem MEN średnie zarobki pedagogów są poziomie od 3338 złotych brutto dla nauczyciela stażysty do 6141 złotych brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Sami zainteresowani twierdzą, że liczby te nie znajdują odzwierciedlanie w rzeczywistości, a rzeczywiste płace są o wiele niższe.

Sprawdź także: Emeryci mogą dostać po 10 tys. złotych. PiS wygrywa wybory

ZNP zapowiedziało, że po wyborach zarejestruje komitet inicjatywy społecznej i będzie zbierać podpisy pod projektem ustawy aby powiązać zarobki nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce lub z wysokością płacy minimalnej. Aby projekt trafił do Sejmu ZNP musi ubierać poparcie 100 tys. osób. Solidarność zaproponowała natomiast, by płace nauczycieli powiązać z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Według tych ustaleń pedagodzy zarabialiby:

- nauczyciel stażysta 70 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce,

- nauczyciel kontraktowy 85 procent przeciętnego wynagrodzenia,

- nauczyciel mianowany – 100 procent średniego wynagrodzenia,

- nauczyciel dyplomowany – 115 procent przeciętnego wynagrodzenia,

Najnowsze