Sławoj Leszek Głódź

i

Autor: Piotr Grzybowski/SE Sławoj Leszek Głódź

Dzień Sołtysa [11.03.2022]. Ile zarabia sołtys w Polsce? Będziesz w szoku!

2022-03-11 14:47

Dzień Sołtysa [11.03.2022]. Wiedzieliście, że sołtysi mają własne święto? 11 marca 2022 roku obchodzimy Dzień Sołtysa. Czy sprawowanie tej funkcji przynosi jakieś zyski? Na czym polega ta praca? Tłumaczymy.

Dzień Sołtysa. Ile zarabia sołtys?

Funkcja sołtysa istnieje od średniowiecza. Urząd powstał w XIII wieku w niemieckich wsiach, a rolą tego urzędu było reprezentowanie feudała. i nadzór nad osadnictwem. Od tego czasu zmieniała się rola i zakres funkcji, ale nazwa pozostałą ta sama. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Wybiera go zebranie wiejskie. Sołtysi reprezentują swoją miejscowość na zewnątrz i zwołują zebrania wiejskie. Mają na celu dopilnowanie, aby uchwały gminne były znane mieszkańcom, oraz sam uczestniczy w sesjach rady gminy, chociaż nie ma prawa do głosowania.

To bardziej funkcja reprezentatywna niż kariera. Ile zarabia sołtys? Honorarium nie jest imponujące, ale co ciekawe może się diametralnie różnić w zależności od lokalizacji. Wynagrodzenie ustala rada gminy. Może nawet uznać, że dany sołtys w ogóle nie powinien dostawać pieniędzy, chociaż nigdzie w Polsce jeszcze nie doszło do takiej sytuacji. Na wynagrodzenie skłądają się comiesięczna dieta oraz prowizja od zebranego podatku. Uśredniając, typowy polski sołtys dostaje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Dieta rekompensuje czas poświęcony na udział w pracach rady gminy i samorządu. Zależy od obecności i za każdą nieobecność potrącany jest procent wynagrodzenia.

Rolnicy. Podlasie. Dużo roboty w Plutyczach. Walek naprawia pług i tura

Portal Zadluzenia.com przedstawił przykładowe wynagrodzenia sołtysów w warmińsko-mazurskiej gminie Morąg.

  • Słonecznik, Żabi Róg: 540 złMałdyty: 400 złAntoniewo, Raj, Kruszewnia: 240 złMiłakowo: 250 złZalewo: 75 zł
Sonda
Wolisz miasto czy wieś?

Dzień sołtysa 2022

- Sołtysi są najbliżej ludzkich spraw, najlepiej znają potrzeby mieszkańców i w pierwszej kolejności organizują pomoc, dlatego tak cenne jest ich zaangażowanie, gdy do Polski przybywają uchodźcy z Ukrainy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Dnia Sołtysa. Życzenia Andrzeja Dudy z okazji Dnia Sołtysa, który obchodzony jest 11 marca, opublikowała prezydencka kancelaria.

- Z okazji Dnia Sołtysa serdecznie pozdrawiam wszystkie Panie i Panów Sołtysów w całej Polsce. Tworzą Państwo wielką społeczność ponad czterdziestu tysięcy osób zaangażowanych w sprawy swoich lokalnych wspólnot - napisał.- Niektórzy z Państwa pełnią swoją funkcję od wielu lat, często z wielkim poświęceniem. Są Państwo liderami, służą radą, inicjują liczne i różnorodne przedsięwzięcia, od wydarzeń kulturalnych i zwykłych sąsiedzkich spotkań, poprzez dbanie o wspólną przestrzeń, aż po akcje charytatywne - podkreślił Duda.

Prezydent wskazał, że to sołtysi są najbliżej ludzkich spraw i najlepiej znają potrzeby mieszkańców. - To również Państwo w pierwszej kolejności organizują pomoc, gdy tylko jest ona potrzebna. Dlatego tak cenne jest Państwa zaangażowanie w sytuacji, kiedy do Polski tak licznie przybywają szukający schronienia przed wojną uchodźcy z Ukrainy - zaznaczył. - To wielkie wyzwanie, przed którym stajemy dzisiaj jako kraj. Polska jest dziś stawiana za wzór pomocy humanitarnej, a nasi bracia Ukraińcy są nam bardzo wdzięczni za okazane wsparcie, co wielokrotnie podkreślał w rozmowach ze mną Prezydent Wołodymyr Zełenski. Sprawna i skuteczna pomoc uchodźcom to zasługa milionów Polaków, którzy zaangażowali się na różne sposoby w przyjęcie gości z Ukrainy - napisał prezydent.

Jak stwierdził, "nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiarna i pełna poświęcenia postawa polskich sołtysów". - Wielu z Państwa zaangażowało się w organizację działań pomocowych. Wielu przyjęło też ukraińskie rodziny do swoich domów. Wszyscy dajemy wyraz solidarności i więzi z narodem ukraińskim - podkreślił Duda. - Dziękuję za Państwa trud i codzienną wytrwałą pracę, a także za wszystko, co robią Państwo w ostatnich dniach. Wszystkim Państwu życzę wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji ze służby innym i z pracy dla wspólnego dobra - napisał prezydent.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze