Dzień wolny na szczepionkę? PSL chce, by na szczepienie nie trzeba było brać urlopu

2021-04-23 12:28 Marta Balko
Szczepienia COVID-19
Autor: SHUTTERSTOCK

Dzień wolny na szczepienie bez konieczności wypisywania urlopu – o takie rozwiązanie postuluje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk zauważa, że już wkrótce skierowania na szczepienia wystawione zostaną masowo dla większości Polaków. W dodatku dotyczyć będą coraz młodszych osób, które są aktywne zawodowo. Lider PSL liczy na to, że dzień wolny na szczepienie zostanie uregulowany prawnie. Gdyby tak się nie stało, Kosiniak-Kamysz ma w planach podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej.

Dzień wolny na szczepienie zamiast wypisywania urlopu to pomysł, który na pewno spodoba się wszystkim pracującym. Wkrótce ruszą masowe szczepienia coraz młodszych, a tym samym aktywnych zawodowo, osób. Terminy szczepień wypadają zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. W większości przypadków nie można też samodzielnie wybrać godziny szczepienia, a czasami trzeba jechać na nie do punku odległego od miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to, że większość pracujących Polaków, którzy chcą się zaszczepić, na dzień szczepienia będą musieli wypisać urlop. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL, postuluje, by dzień szczepionki był dniem wolnym od pracy, bez konieczności wypisywania urlopu. To ważne zwłaszcza dla tych, którzy na miejsce szczepienia będą musieli dojechać, a ich pracodawca nieprzychylnie patrzy na spóźnienia lub zwalnianie się wcześniej z pracy. Zdaniem lidera PSL dzień wolny na szczepienie pozwoliłby zlikwidować poważną barierę i korzystnie wpłynąć na cały program szczepień. Podobnego zdania są związkowcy, którzy stają po stronie pracowników i opowiadają się za możliwością brania dnia wolnego w celu wzięcia szczepienia przeciw koronawirusowi.

gen. Grzegorz Gielerak: Po majówce można zrzucić maseczki [Super Raport]

O ewentualnym wolnym w dniu szczepienia mówił też Jarosław Gowin podczas informowania o rozpoczynających się w maju 2021 masowych szczepieniach. Lider Porozumienia powiedział wtedy, że wielu pracodawców z własnej inicjatywy zadecydowała, że da swoim pracownikom wolne na czas szczepienia. W związku z tym decyzję o tym, czy przyznać dzień wolny na zaszczepienie się pozostawił pracodawcom.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze