Seniorzy i ZUS

i

Autor: Shutterstock

Dziś decyzja

Rząd Morawieckiego zdecyduje o losie 14. emerytury. Ważna zapowiedź rzecznika rządu

2023-08-22 7:05

Na wtorkowym (22.08) posiedzeniu rząd zajmie się określeniem wysokości czternastej emerytury; zgodnie z zapowiedzią wyniesie ona nieco ponad 2200 zł netto - przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, czternastki zostaną wypłacone we wrześniu.

Kiedy ruszą wypłaty 14. emerytury w 2023 roku?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w niedzielę, podczas wojewódzkich dożynek w Paradyżu, że czternasta emerytura w 2023 r. wyniesie 2200 zł netto. Dodał, że czternastkę w tej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę, czyli czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Rzecznik rządu poinformował PAP, że na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się określeniem wysokości czternastej emerytury. "Zgodnie z zapowiedzią wyniesie ona nieco ponad 2200 zł netto. Czternastki zostaną wypłacone we wrześniu" - przekazał Müller.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informacje o dwóch projektach rozporządzeń przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsza dotyczy terminu wypłat czternastych emerytury, a druga ich wysokości w 2023 r.

Zgodnie z rządową informacją czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto. Czternastkę w pełnej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę.

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 r. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Świadczenie zostanie wypłacone w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być wypłacana w elastycznych terminach?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze