Woda nasz skarb 2

i

Autor: murator.pl

Eko oszczędzanie

2020-09-30 6:27

Eko to już nie kosztowne hobby, modny trend, a sposób na życie. Z jednej strony wpływa korzystnie na środowisko naturalne, z drugiej na nasz portfel. Bo ekologia i ekonomia to tak naprawdę dwie strony tego samego medalu. Przedstawiamy kilka sposobów jak można być „eko” i jednocześnie oszczędzać pieniądze.

Oszczędzanie na wodzie, prądzie, ogrzewaniu, stosowanie filozofii zero waste to tylko nieliczne działania, dzięki którym nie tylko planeta zyska, ale także nasze portfele.

Oszczędzanie wody

Woda to życie i jak ono jest bardzo cenna. Kiedyś może się skończyć. Warto więc nie wylewać jej niepotrzebnie a zacząć rozsądnie ją wykorzystywać, bo – mniejsze zużycie to nie tylko oszczędności i niższe rachunki, ale i troska o przyrodę.

Jak to robić

*wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie.

* zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub golisz się. 

* oszczędnie myj naczynia. Nie myj pod bieżącą wodą tylko napuść ją do jednej komory zlewu, dodaj płynu i umyj naczynia, a potem pod bieżącą wodą szybko je opłucz.

*albo zainwestuj w zmywarkę i włączaj ją gdy będzie pełna (podobnie z pralką)

* zadbaj o sprawność kranów i zamontuj tzw. perlatory (taka końcówka zwiększa optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie), dzięki nim możesz oszczędzić od 15% do 60% wody

* zainwestuj w toaletę z funkcją „małego” i „dużego” spłukiwania. 

Oszczędzanie prądu

Zasila wszystkie podstawowe urządzenia w domu i daje nam światło. Z roku na rok rachunki za jego zużycie rosną. Dlatego warto wiedzieć jak można na nim zaoszczędzić.

Zobacz jak

*zmień stare żarówki na te energooszczędne i gaś światło, gdy z niego nie korzystasz. 

* odłącz od sieci elektrycznej urządzenia, z których nie korzystasz. Każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy nie jest włączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej.

* pamiętaj o ładowarce do telefonu – naładowałeś telefon? Odłącz ładowarkę i schowaj na miejscu..

* wybieraj sprzęty RTV i AGD o wysokiej klasie energetycznej (najlepiej A+++)

* zamień komputer stacjonarny na laptopa, zużywa on nawet do siedmiu razy mniej energii elektrycznej, niż komputer stacjonarny wraz z monitorem.

* podczas pieczenia nie otwieraj często piekarnika, bo każde jego otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc. Natomiast przykrywanie garnków zmniejsza zużycie energii od 15 do 50 proc. Podobnie gotowanie w małej ilości wody.

Oszczędzanie ciepła

Chociaż zimy ostatnio nie są zbyt mroźne i zużywamy mniej ciepła to jednak trzeba za nie zapłacić. Aby rachunki nie były zbyt wysokie, a powietrze bardziej czyste oszczędzajmy na ogrzewaniu

* nie nagrzewaj pomieszczeń, z których nie korzystasz, nastaw tylko minimalną temperaturę, by nie wyziębić

* uszczelnij okna - przez nieszczelne ucieka dużo ciepła

* odpowietrz kaloryfery - zapowietrzony ma mniejszą wydajność

* nie zasłaniaj źródeł ciepła, bo kaloryfer nie będzie nagrzewał mieszkania, tylko np. fotel

* gdy wietrzysz mieszkanie zakręć dopływ ciepła, odkręć 10 min. po zamknięciu okna

Jak oszczędzać na jedzeniu

Statystyczny Polak marnuje rocznie aż 247 kg żywności. Razem ze zmarnowanym jedzeniem, do kosza trafiają również nasze pieniądze.

*nie rób dużych zapasów

* przygotuj listę zakupów

* zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia

* przechowuj odpowiednio produkty, by się nie popsuły

* nie kupuj warzyw i owoców w siatkach, luzem kosztują taniej, to czysta oszczędność i korzyść dla środowiska

Zero waste

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero marnowania/brak śmieci”. Postępowanie według tej „filozofii” oznacza po prostu „mądrze” kupuj i szanuj rzeczy, które nabywasz. Wytwarzaj jak najmniej odpadów, wybieraj więc produkty, które łatwo się rozkładają. Kieruj się też podstawowymi zasadami zero waste: odmawiaj, redukuj, używaj ponownie, naprawiaj, przetwarzaj i korzystaj.

 Jak kupować ciuchy

Wszyscy lubimy od czasu do czasu mieć jakiś nowy ciuch. Żeby mieć nowe rzeczy, wcale nie musimy ciągle kupować „nowego”. Pomyślmy np. o wizycie w second-handach – można w nich znaleźć prawdziwe perełki, i to dosłownie za grosze. Warto też szukać ubrań w sklepach vintage, na garażowych wyprzedażach czy wymianach ubrań albo w szafach przyjaciółek. Jeśli ci się znudzą twoje ciuchy, oddaj je lub wymień się na coś innego, a jeśli się zniszczą, pomyśl o tym, jak wykorzystać je ponownie.

Ważne! Chodź na zakupy z bawełnianą torbą i zaopatrz się w wielorazowe woreczki na warzywa i owoce. Najważniejsze jest ograniczenie plastiku, czyli "zrezygnowanie z tego, co używamy przez 10 minut i wrzucamy potem do kosza. Plastik jest recyklingowany w kilkunastu procentach, reszta idzie na śmietnik albo zostaje spalona, co powoduje, że mamy takie, a nie inne powietrze.

Powtórne życie śmieci

*masz stare ubrania, obrusy, prześcieradła i inne tkaniny? Zrób z nich ściereczki do sprzątania i wycierania naczyń, torby na zakupy czy torebki na warzywa i owoce. Pomysłów jest bez liku.

* szklane słoiki i butelki wykorzystuj wielokrotnie, np. do przechowywania domowych przetworów.

* starą paletę oczyść ew.pomaluj, może posłuży jako mebel ogrodowy,

* metalowe puszki wykorzystaj na pojemniki na kredki, śrubki czy gwoździe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze