Ryszard Krauze

i

Autor: Mirosław Pieślak/Super Express Ryszard Krauze

Eksmiliarder Ryszard Krauze zwolniony z tajemnicy bankowej. Warszawski sąd ma rozpatrzeć zażalenie na decyzję prokuratury

2021-03-02 20:34

Sprawa Ryszarda Krauzego będzie miała swój dalszy ciąg w Warszawie. To właśnie stołeczny sąd ma rozpatrzeć zażalenie na październikową decyzję prokuratury o zwolnieniu eksmiliardera z tajemnicy bankowej. Warto przypomnieć, że Ryszard Krauze jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Sędzia Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu, poinformował we wtorek Polską Agencję Prasową, że Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w poniedziałek wydał postanowienie, w którym uznał, iż nie jest właściwym sądem do rozpatrzenia zażaleń na postanowienie prokuratury z 29 października "o żądaniu wydania rzeczy i zwolnieniu z zachowania tajemnicy bankowej" dotyczącego Ryszarda Krauzego, Bartosza P., Andrzeja P., Sebastiana J. Tomasza Sz. i Piotra W.

- Sąd przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie jako właściwemu rzeczowo i miejscowo - powiedział Brzozowski.

Jak wyjaśnił, według sądu zażalenie na decyzję prokuratury należy złożyć do sądu właściwego do rozpoznania sprawy w I instancji, a obecnie postępowanie ws. spółki Polnord prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie, która przejęła śledztwo od Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Dlaczego zatem Warszawa?

- Sąd poszedł dalej i uznał, że właściwym nie będzie sąd rejonowy, tylko sąd, który jest właściwy do rozpoznania sprawy w I instancji, a takim sądem jest Sąd Okręgowy w Warszawie. Przestępstwa, które zarzuca się podejrzanym podlegają rozpoznaniu w I instancji nie przez sąd rejonowy, a okręgowy. A ponieważ przestępstwa miały zostać popełnione w Warszawie i innych miastach, to sąd uznał, że właściwy jest Sąd Okręgowy w Warszawie - wyjaśnił Aleksander Brzozowski.

Warto podkreślić, że poniedziałkowe postanowienie poznańskiego sądu nie jest jeszcze prawomocne i strony mogą złożyć na nie zażalenie w terminie siedmiu dni.

Cała sprawa związana jest ze śledztwem dotyczącym rzekomych nieprawidłowości finansowych w spółce Polnord. W połowie października zatrzymano łącznie 12 osób, w tym adwokata Romana Giertycha i biznesmena Ryszarda Krauze. Śledczy skierowali wówczas do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z podejrzanych: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

NIE PRZEGAP: 500+ 2021: Jak złożyć nowy wniosek, żeby nie stracić pieniędzy

Wobec sześciu podejrzanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju, a także zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Przekop Mierzei odsłonił okrutną prawdę. Bursztynu nie ma. I nie będzie. Komentarz Adama Federa [WIDEO].
Najnowsze