Elektrociepłownia Bełchatów

i

Autor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Elektrociepłownia Bełchatów – blok nr 9 został zsynchronizowany z Krajową Siecią Elektroenergetyczną

Elektrociepłownia za blisko 30 mln zł powstanie w Polsce

2020-07-31 10:55

11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej to parametry nowej elektrociepłowni gazowej, która powstanie w Przemyślu. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA. Koszt inwestycji oszacowano na około 30 mln zł. Wszystko ma być gotowe w przyszłym roku.

Koszt inwestycji wynosi 29,4 miliona złotych, z czego 5,6 miliona złotych to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie jest planowane na sierpień 2021 roku. – Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 miliarda złotych – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu. Jak podaje resort funduszy i polityki regionalnej, nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem. Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu dzięki znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych każdego roku. Inwestycja zapewni również poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta i lepsze dostosowanie przemyskich źródeł energii do coraz bardziej zaostrzających się wymogów ochrony środowiska.


– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto zyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, lecz także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – podkreślił Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Zobacz: Energia ze słońca - fotowoltaika

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze