Emeryci bez pieniędzy. Polacy nie oszczędzają

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci bez pieniędzy. Polacy nie oszczędzają

Emeryci bez pieniędzy. Polacy nie oszczędzają

2021-03-15 14:13

Insurance Europe przeprowadziło badania w 10 krajach Europy, między innymi w Polsce. Tematem były oszczędności emerytalne. Wyniki jasno wskazują, że nie oszczędzamy na emeryturę. Niemal połowa Polaków nie odkłada żadnych środków finansowych na czas kiedy zakończy już karierę zawodową. Niemal co czwarty respondent nie widzi nawet nawet takiej potrzeby. Jest to najgorszy wynik wśród państw objętych badaniem.

Insurance Europe podjęło się zorganizowania badania na temat tego czy Europejczycy oszczędzają na emeryturę. Przeprowadzono je w 10 krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, czy na Węgrzech, a także w Polsce. W naszym kraju za koordynację badań odpowiedzialna była Polska Izba Ubezpieczeń

Czytaj też: Nowe składki ZUS. Przedsiębiorcy chcą negocjować z rządem

Jedno z pytań dotyczyło przewidywanego wieku jakiego dożyje respondent. Przeciętny Polak uważa, że przeżyje jedynie 77 lat. Jest to najniższy wynik wśród wszystkich 10 państw biorących udział w badaniu. Średnia wyniosła ponad 82 lata. Tak pesymistyczne podejście do przyszłości może być jedną z przyczyn dlaczego duża część Polaków nie myśli o odkładaniu pieniędzy na emeryturę. 

Niemal połowa Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę

- W natłoku bieżących spraw łatwo odsunąć od siebie myśli o przyszłości, zwłaszcza jeśli żyje nam się dobrze i jesteśmy w pełni sił. Warto jednak już teraz zabezpieczyć się na czas emerytury, a także swoich bliskich na wypadek naszej niezdolności do dalszej pracy, a nawet śmierci - stwierdził Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak zaznacza Wrzesiński jednym z najlepszych sposobów na dodatkowe środki na emeryturze jest długoterminowe oszczędzanie, a także zakup polisy na życie. Ekspert dodaje jednak, że od kilku lat krajowy rynek takich ubezpieczeń nieustannie maleje.  

Zobacz również: UOKiK ostro sprzeciwia się wprowadzeniu ujemnego oprocentowania kont i lokat

Wśród rodaków, którzy zdecydowali się na wykupienie dodatkowego produktu emerytalnego, aż 68 proc. najbardziej zwraca uwagę na cenę, korzyści i wyniki osiągane po latach odkładania są dla nich drugorzędne. Tylko ok 30 proc. respondentów zwraca uwagę na wyniki jakie osiąga ich plan emerytalny. Na Węgrzech jest to aż 70 proc. badanych.  

Polacy oszczędzając na emeryturę oczekują przede wszystkim bezpieczeństwa. Tak uważa połowa ankietowanych. Kolejnym aspektem, na który zwracamy dużą uwagę jest możliwość dziedziczenia zebranych środków przez naszych bliskich. Taką odpowiedź zaznaczyło 46 proc. Polaków. Na trzecim miejscu znalazła się możliwość wypłaty zaoszczędzonych środków nawet przed przejściem na emeryturę (43 proc.). Ok 25 proc. z nas chciałoby także móc otrzymać całość zebranych środków w jednej transzy, żeby samemu nimi zarządzać na emeryturze. 

Sonda
Czy odkładasz dodatkowe pieniądze na emeryturę?
Express Biedrzyckiej - Sebastian Kaleta: Podatnicy sfinansują Nowy Ład
Najnowsze