Zwrot VAT za materiały budowlane pieniądze

i

Autor: Gettyimages Kto może uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane?

Świadczenia ZUS

Emeryci dostaną większą emeryturę. Zapłacą też wyższy podatek w urzędzie skarbowym

2023-01-18 10:39

Więcej pobierających świadczenia niż do tej pory będzie musiało zapłacić podatek PIT. Ci, którzy obecnie pobierają emerytury w kwocie 2200 zł brutto i wyższej, po waloryzacji będą musieli podzielić się podwyżką z urzędem skarbowym. Zmiany zostały wprowadzone w ubiegłym roku w ramach Polskiego Ładu-informuje money.pl

Część waloryzacji emerytur zabierze podatek dochodowy

Jak informuje money.pl, z konieczności opłacenia PIT zwolnieni są ci, których emerytury i renty są niższe niż 2500 zł brutto. Przepis został w prowadzony przed rokiem w ramach Polskiego Ładu, poprzez podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. "Skoro jednak waloryzacja zmieni wypłaty świadczeń, to część seniorów obecnie zwolnionych z PIT, taki podatek od marca będzie musiała już płacić" - czytamy.

-Osoby, które obecnie pobierają świadczenia w kwocie 2200 zł brutto i wyższej, od marca będą mieć potrąconą zaliczkę na PIT. Po marcowej waloryzacji ich świadczenie przekroczy bowiem próg 2500 zł brutto. "Z kolei seniorzy mający dziś więcej niż 2500 zł, będą skarbówce oddawać jeszcze więcej pieniędzy niż obecnie. I tak osoba mająca teraz 3000 zł brutto emerytury, płaci teraz 54 zł zaliczki, a od marca - już 113 zł. Od marca do grudnia odda zatem skarbówce o 590 zł więcej" - wylicza money.pl i dodaje, że eksperci na etapie tworzenia Polskiego Ładu apelowali o waloryzację kwoty wolnej od podatku o wskaźnik inflacji. Jak dotąd taka decyzja nie zapadła.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze