Emerytury

Emeryci dostaną większe świadczenie. Przelewy na kwotę 1000 zł już zostały wysłane

2024-02-19 8:12

W lipcu 2023 roku zapadła decyzja, aby o 1000 zł podwyższyć jeden z dodatków emerytalnych. Nowa stawka weszła w życie od 1 września, więc uprawnieni już powinni dostawać wyższe dodatki, które przysługują antykomunistycznym opozycjonistom, czyli osobom, które były prześladowane w PRL.

Świadczenie dla byłych opozycjonistów już na kontach emerytów

Dodatek dla opozycjonistów został wprowadzony jeszcze za rządów PO-PSL w marcu 2015 roku. Wysokość dodatku była waloryzowana, a za rządów PiS w lipcu 2023 roku zdecydowano się o zrównanie wysokości dodatku z minimalną emerytura. Tym samym świadczenie wzrosło z 565,67 zł do 1588,44 zł i będzie wypłacane co miesięcznie uprawnionej grupie świadczeniobiorców. Tym samym wzrosło o 1000 zł.

Powiększone świadczenie jest wypłacane od 1 września 2023 roku. Tym samym, podwyższone świadczenie powinno znaleźć się już na kontach wszystkich emerytów uprawnionych do otrzymywania dodatku.

Kto może ubiegać się o status opozycjonisty lub osoby represjonowanej?

Dodatek przysługuje tym osobom, których status działacza antykomunistycznego lub osoby represjonowanej z powodów politycznych zostanie potwierdzony przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aby ubiegać się o status osoby represjonowanej, należy zgłosić się do szefa urzędu.

Pozytywnie rozpatrzone zostaną podania osób, które mogą wykazać przynajmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych, lub  przynajmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności wymierzonej we władze PRL. 

Jeśli status opozycjonisty, lub osoby represjonowanej z powodów politycznych zostanie nadany, nie trzeba składać wniosku o otrzymanie świadczenia. Pieniądze będą wypłacane z urzędu wraz z emeryturą.

Pieniądze to nie wszystko: Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL: Seniorzy mieli lepiej w PRL-u niż za PiS? Jakie mieli emerytury?

Pytanie 1 z 10
Podczas awantur w kolejkach emeryci bili się:
Listen on Spreaker.
Najnowsze