Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Emeryci i renciści mogą mniej dorobić do świadczenia. Nowe kwoty wchodzą w życie

2021-08-31 8:04

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy dorabiają do swoich świadczeń, muszą mieć się na baczności. Dlaczego? Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które skutkują zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najprościej rzecz ujmują, emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Jeśli zarobią więcej, to niestety muszą liczyć się ze zmniejszeniem, a nawet zawieszeniem świadczeń z ZUS. Podajemy graniczne kwoty.

Ważne wiadomości dla emerytów i rencistów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września 2021 roku obowiązują istotne zmiany. Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W Polsce w drugim kwartale roku płace spadły, dlatego też od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe. Jak dokładnie to wygląda?

Co do zasady, to pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 1 września 2021 roku to 7155,90 zł. Przekroczenie tej puli powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Okazuje się, że kwestia ta dotyczy sporej grupy seniorów. Na koniec 2020 r. liczba pracujących emerytów wyniosła 776,6 tys. i była większa aż o ponad 43% od liczby pracujących emerytów na koniec 2011 r. (541,9 tys.). Jednocześnie w 2020 r. po raz pierwszy od 2013 r. nastąpił spadek liczby pracujących emerytów względem roku poprzedniego. Między rokiem 2011 a 2020 udział pracujących emerytów w relacji do emerytów otrzymujących świadczenie wypłacane z ZUS zwiększył się z 10,9% do 13%.

Tańczące z promocjami (26.08.)
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze