Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci w kłopocie

Waloryzacja emerytury niższa niż inflacja! Eksperci mBanku ostrzegają. Emeryci nie będą zachwyceni

2022-06-20 14:59

Złe wiadomości dla emerytów. Waloryzacja emerytur nie zrekompensuje im spadku siły nabywczej pieniądza. Emerytów będzie stać na mniej. Jak wynika z danych ekonomistów mBanku, wzrost płac jest poniżej konsens oraz co więcej, można spodziewać się wyhamowania dynamiki. To oznacza również niższy wskaźnik waloryzacji, którego wysokość nie dorówna poziomowi drożyzny. Tym samym emeryci w Polsce mogą spodziewać się obniżenia standardu życia.

Waloryzacja emerytur będzie niższa niż drożyzna

Wygląda na to, że waloryzacja nie zrówna się z poziomem drożyzny. Jak wynika z danych GUS, wzrost płac wyniósł 13,9 proc. w skali rok do roku, gdy spodziewany wzrost wynosił 14,9 proc. Warto przypomnieć, że wskaźnik waloryzacji wylicza się na podstawie wysokości inflacji, oraz wynagrodzeń.

Obecnie inflacja według danych GUS wynosi 13,9 proc. i raczej można spodziewać się, że ciągle będzie rosła. Tymczasem jak podają analitycy mBanku, w niektórych sektorach dynamika wzrostu płac powinna spaść, np. w przypadku transportu, w którym podwyżki były jednorazowe. Ponadto częstotliwość renegocjacji płac musi się w pewnym momencie zatrzymać, pracownicy nie będą cały czas prosić o podwyżki.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Drożyzna i inflacja - waloryzacja emerytury tego nie wynagrodzi

Waloryzację liczy się przy wykorzystaniu dwóch wskaźników ekonomicznych - inflacji i wzrostu płac. Celem takiego rozwiązania jest wynagrodzenie emerytom utraty wartości pieniądza. Przykładowo, za emeryturę wysokości 1500 zł, mogliśmy kupić dużo więcej produktów 10 lat temu, niż obecnie, dlatego też świadczenia są waloryzowane. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Wygląda jednak na to, że w przyszłym roku emeryci będą stratni - i nie tylko oni. Inflacja wyższa od wzrostu płac oznacza, ze statystyczny Polak zubożeje, bo zmniejszy się jego zdolność nabywcza. Podobnie będzie z emeryturami, których wzrost z waloryzacji nie wynagrodzi waloryzacji. 

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Najnowsze