Waloryzacja rent i emerytur

i

Autor: Getty images Waloryzacja rent i emerytur

Emeryci z Niemiec zalewają Polskę. Chodzi o GIGANTYCZNE emerytury

2021-05-28 12:36

Polskie domy spokojnej starości, a w nich niemieccy emeryci. Seniorzy z zachodu szturmują Polskę, by tu spędzić jesień życia. Powód? Ogromne emerytury, które dostają. Polskiego emeryta po prostu nie stać, by mieć profesjonalną opiekę na starość. Pokazujemy, ile płacą niemieccy seniorzy za pobyt w Polsce i porównujemy ich emerytury z polskimi.

WIELKA KASA DLA EMERYTÓW Z NIEMIIEC

Tysiące emerytów z Niemiec zapewnia sobie spokojne życie w domach seniora. Te powstają jednak nie w Niemczech, a w Polsce. Nic dziwnego - ceny za pobyt są zachodnie i polskie emerytury nie wystarczają, by je opłacić nawet z pomocą rodziny. Średnia emerytura w Polsce to ok. 2500 złotych, a minimalne świadczenie wynosi niecałe 1251 złotych. Jak zaś żyją niemieccy emeryci? Minimalna emerytura w Niemczech zależna jest od sytuacji życiowej seniora - jeśli mieszka samotnie otrzymuje nieco ponad 1936 złotych, zaś mieszkając z innymi dorosłymi osobami minimalna emerytura to niecałe 1745 złotych. Średnie świadczenie niemieckich emerytów to już ponad 4277 złotych, zaś w zachodnich landach w 2020 roku wynosiła prawie 6900 złotych miesięcznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZUS zabiera emerytom pieniądze! Po 31 maja znów to zrobi! Jak tego uniknąć?

Dlatego z domów seniora w Polsce korzystają właśnie emeryci z zachodu. Jak informuje portal money.pl w Zebrzydowicach senior za miejsce w takim przybytku musi zapłacić ponad 10000 złotych miesięcznie. W Ustroniach Morskich emeryci mają taniej, ale wciąż drogo jak na polską kieszeń - ceny zaczynają się od 1000 euro, czyli ok. 4500 złotych.

ZOBACZ: Kosmiczna emerytura Jarosława Kaczyńskiego! Ujawniono majątek prezesa PiS

Sonda
Czy emeryci w Polsce żyją na godnym poziomie?

ZACHÓD POLSKI DLA NIEMIECKIEGO SENIORA

Dlatego na domy spokojnej starości (lub domy seniora), gdzie gośćmi są głównie Niemcy rośnie zapotrzebowanie. Nawet nazwy są niemieckie - w Zebrzydowicach powstaje ośrodek "Wundervoller Morgen" dla 100 emerytów. Są nawet agencje, które specjalizują się w wyszukiwaniu takich przybytków dla niemieckich emerytów. Agencja SBZ Senioren-Beratungszentrum GmbH z Monachium informuje, że z jej usług wyjazdu na wschód skorzystało już ponad 11000 emerytów.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki o igrzyskach w Tokio. Czy się odbędą?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze