Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn stanie się faktem od 1. października. Jednak wnioski o przejście na szybszą emeryturę na nowych zasadach będzie można składać już od 1. września b.r. Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uprawnionych do świadczenia będzie aż 331 tys. osób więcej. Według szacunków, chętnych do szybszego skorzystania z prawa do emerytury jest ok. 82. proc.
Sprawdź koniecznie: Jak wypełnić wniosek o emeryturę? [KROK PO KROKU]
Decyzja o skorzystaniu z możliwości odejścia z rynku pracy jest całkowicie dobrowolna. To oznacza, że kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia będą mogli nadal pracować, jeśli wyrażą taką wolę. Minister Elżbieta Rafalska zapowiadała również, że zostaną objęci tzw. okresem ochronnym, który będzie zapobiegał, by emerytowani pracownicy nie zostali zwolnieni i zastąpieni młodszym.
Zobacz: Zaskakujące dane ZUS. Nowi emeryci dostaną nawet 5 tys. złotych
Podkreślić jednak należy, że szybsze przejście na emeryturę będzie wiązało się z niższym świadczeniem. Wszyscy ci, którzy zdecydują się nadal pracować, za każdy dodatkowo przepracowany rok otrzymają o 8 proc. wyższą emeryturę.
Polecamy: Emerytury. 10 liczb, które powinien znać każdy emeryt
Zobacz także: Ile wyniesie twoja emerytura? Doradca ZUS zrobi dla ciebie symulację
Źródło: MRPiPS/Superbiz.pl/rp.pl