Emerycie! Rozlicz się z ZUS-em

2010-02-15 12:02

To już najwyższy czas. Jeśli jesteś na wcześniejszej emeryturze lub pobierasz rentę, a jednocześnie pracujesz, do końca lutego musisz rozliczyć się z ZUS-em z dodatkowych zarobków osiąganych w ubiegłym roku

Każdy, kto będąc na rencie lub wcześniejszej emeryturze dodatkowo w minionym roku pracował, pełnił służbę albo prowadził własną firmę, ma obowiązek zawiadomić o wysokości przychodów oddział ZUS wypłacający mu świadczenie. Informacje te są potrzebne ZUS do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Musisz liczyć się z tym, że twoje prawo do emerytury lub renty może być zawieszane lub dostaniesz mniej pieniędzy. Dopiero po zakończeniu roku i ostatecznym rozliczeniu przychodów okaże się, czy emerytura i renta przysługiwała ci w pełnej wysokości, czy też powinna być zmniejszona lub całkiem zawieszona. Zaświadczenie potwierdzające zarobki należy nadesłać do ostatniego dnia lutego. Obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończyli przed dniem 1 stycznia 2009 lub przed podjęciem działalności zarobkowej. Oni nie muszą rozliczać się z ZUS-em.

Przeczytaj koniecznie: Emerytury będą wyższe (tabela)

Zaświadczenie lub oświadczenie

Sposób, w jaki powinieneś powiadomić ZUS o swoich przychodach, zależy od tego, czy jesteś pracownikiem, czy prowadzisz działalność gospodarczą. W pierwszym przypadku powinieneś uzyskać od pracodawcy zaświadczenie informujące o wysokości przychodu, najlepiej w dwóch wariantach - w rozbiciu na poszczególne miesiące oraz łączną kwotę zarobków w minionym roku. Jeśli sam za siebie opłacasz składki, bo masz własną firmę i prowadzisz działalność gospodarczą, wystarczy twoje własne oświadczenie. Podajesz w nim swoje dane osobowe, informujesz, w jakim okresie prowadziłeś działalność gospodarczą i od jakich kwot były odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a jeżeli nie opłacałeś składek, to od jakich kwot byłyby opłacone składki, gdyby istniał obowiązek ich opłacenia. Kwoty te nie mogą być niższe niż najniższa podstawa wymiaru składek. Na koniec składasz własnoręczny podpis.

Czytaj dalej >>>


Uważaj na progi zarobkowe

Na podstawie przesłanej informacji o wysokości przychodu w całym poprzednim roku ZUS dokonuje rozliczenia przychodu. Nie możesz bowiem dorabiać, ile chcesz. Nic ci nie grozi, jeśli twoje zarobki nie przekraczają 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 25 999,80 zł. Jeśli jednak przekroczysz ten próg, ZUS może ci zawiesić lub zmniejszyć świadczenie. ZUS zmniejszy ci wypłatę, gdy zarobisz więcej niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 48 285,20 zł. Gdy przekroczysz 130 proc. średniej płacy, ZUS zawiesi ci emeryturę.

Co się może okazać po rozliczeniu

Swoje dodatkowe dochody za miniony rok możesz rozliczać na dwa sposoby - rocznie lub miesięcznie. Niezależnie od sposobu rozliczania, po porównaniu twoich dodatkowych dochodów z progami zarobkowymi, może się okazać, że:Lepiej rocznie czy miesięcznie

Zastanawiasz się, który sposób rozliczenia jest korzystniejszy?

Rozliczenie w stosunku rocznym jest dla ciebie lepsze, gdy:Miesięczne rozliczenie warto wybrać szczególnie wtedy, gdy:Uwaga!

Jeśli przedstawisz zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy w dwóch wariantach (rocznie i miesięcznie), ZUS ma obowiązek wybrać na tej podstawie wariant dla ciebie korzystniejszy.

Przeczytaj koniecznie: Emerycie, sprawdź, na jakie ulgi możesz liczyć

Co powinno być w zaświadczeniu

Liczy się przychód w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niezależnie, czy składki były opłacone, czy też nie, np. przychód z umowy-zlecenia u innego pracodawcy czy działalność gospodarcza prowadzona przez emeryta. Jeśli byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w zaświadczeniu o wysokości przychodu w poprzednim roku kalendarzowym twój pracodawca powinien przede wszystkim uwzględnić te jego składniki, od których opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody czy też ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Do tej kwoty wlicza się również przychody z umów agencyjnych, zlecenia, o dzieło (jeśli umowa została zawarta z pracodawcą, z którym masz umowę o pracę lub jeśli wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, z którym masz umowę o pracę).

Czytaj dalej >>>


Przy ustalaniu przychodu uwzględnia się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Natomiast nie wlicza się m.in.: nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych przysługujących w związku z przejściem na emeryturę, odpraw, odszkodowań i rekompensat wypłacanych pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, zapomóg, świadczeń socjalnych, od których nie było obowiązku naliczania składek na ubezpieczenie społeczne. Te przychody nie mają wpływu na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury czy renty.

Przeczytaj koniecznie: Dziewięć sposobów na wyższą emeryturę

Kiedy warto wpłacić do FUS

Jeśli zdarzało się, że w ciągu roku lub w określonych miesiącach zarabiałeś więcej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, możesz uchronić się od zawieszenia świadczenia poprzez dobrowolną wpłatę na konto Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Będziesz musiał wpłacić kwotę nadwyżki ponad wyższy próg zarobkowy pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy. Wówczas ZUS uzna, że w okresie, za który nastąpiła wpłata, przychód był równy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a świadczenie za ten okres nie zostanie zawieszone, jedynie maksymalnie zmniejszone. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeśli pobierałeś w trakcie rozliczanego roku wysoką emeryturę lub rentę, dodatkowo dużo zarabiałeś, ale po zakończeniu roku niewiele przekroczyłeś maksymalny próg dochodowy (czyli 130 proc. średniej miesięcznej płacy). Jeśli kwota takiego przekroczenia jest niższa od sumy świadczeń, które zostałyby zawieszone, wówczas warto dokonać takiej wpłaty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze