Polskie pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Emerycie! Sprawdź, kiedy przeliczyć świadczenie i podnieść swoją emeryturę

2018-09-07 7:57

ZUS wyliczył ci emeryturę w określonej wysokości, ale to nie znaczy, że nie możesz powalczyć o jej podwyższenie. Doskonalym sposobem, by podnieść emeryturę jest przeliczenie świadczenia. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na ten krok i w jaki sposób to zrobić.

Jak podwyższyć emeryturę?
Jeśli masz emeryturę wyliczoną według starych zasad i nadal pracujesz, możesz wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko z wnioskiem o doliczenie stażu pracy, ale też z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem nowych zarobków przypadających (w całości lub choć w części po jej przyznaniu). Jednak uzyskane w tym czasie zarobki podniosą podstawę wymiaru emerytury tylko wtedy, jeśli są wyższe od wskazanych we wniosku o emeryturę. Żeby wiedzieć, czy dodatkowe zarobki podwyższą podstawę wymiaru, musisz je porównać z przeciętnymi zarobkami z tego okresu (znajdziesz je stronie www. zus.pl).

Jeśli nowy wskaźnik podstawy wymiaru emerytury okaże się wyższy, ZUS przeliczy ci emeryturę według kwoty bazowej obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku. Tak wyliczone świadczenie, a więc z wyższym wskaźnikiem i obliczone od nowej kwoty bazowej z pewnością będzie korzystniejsze. Warto także przeliczyć emeryturę jeśli cały czas pracujesz, ale zarabiasz trochę mniej, a twoja emerytura jest zawieszona – skorzystasz, bo świadczenie zostanie obliczone od nowej, wyższej kwoty bazowej. Tak samo, gdy po przyznaniu emerytury pracujesz co najmniej 10 lat (i płacisz składki) i właśnie te lata wybierzesz do obliczenia emerytury, a wskaźnik wyniesie co najmniej 130 proc. Wtedy podstawa emerytury zostanie obliczona od nowego wskaźnika i nowej kwoty bazowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze