Seniorzy

i

Autor: BM10777 / www.pixabay.com

Składka zdrowotna 2023

Emerytura bez podatku? Tylko na papierze, seniorzy oddali do budżetu rekordową kwotę

2023-06-29 4:48

Na mocy reformy podatkowej z 2022 roku, seniorzy, których świadczenia nie przekraczają kwoty 2 500 zł brutto miesięcznie są zwolnieni z PIT. Płacą jednak składkę zdrowotną. Okazuje się, że o wiele większą niż wcześniej.

Część emerytów nie płaci podatku. Wszyscy płacą jednak składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., której nie można odliczyć od podatku - tak jak to było wcześniej. Wychodzi więc na to, że koszty ponoszone "na zdrowie" są znacznie wyższe niż wcześniej.

Składka zdrowotna 2023. Ile Ministerstwo Zdrowia pobrało z kont seniorów?

W odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek, Ministerstwo Zdrowia zdradziło, że kwota składki zdrowotnej pobranej od emerytów to aż 29,4 mld złotych (o 2,4 mld zł więcej niż w 2021 roku). 

"Najpierw obiecano emerytom, że nie będą płacić podatku. A czym innym jest składka zdrowotna, która nie ma swojej kwoty wolnej i którą trzeba płacić od każdej dodatkowej złotówki dochodu" - podkreśliła Hanna Gill-Piątek w rozmowie z dziennikiem "Fakt".

Emeryci płacą składkę zdrowotną 14 razy w roku. Jak to możliwe?

Jak wylicza dziennik "Fakt", osoba mająca 2 000 zł emerytury pomimo tego, że nie płaci podatku - z jej konta w przeciągu roku zniknie 2 160 zł przeznaczone na składkę zdrowotną. Ponadto seniorzy odprowadzają składkę aż 14 razy w roku ze względu na trzynastą i czternastą emeryturę.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa niż 9 procent?
Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze