Emeryt

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna waloryzacja dodatków dla seniorów

Emerytura księdza, prezydenta, prezesa PiS i górnika. Ile dostają emeryci w Polsce?

2020-06-01 5:51

Waloryzacja emerytur dla wielu seniorów to jedyna szansa na zwiększenie swoich niewysokich świadczeń emerytalnych. Seniorzy w Polsce za swoje świadczenia z ZUS często nie są w stanie wykupić leków czy artykułów pierwszej potrzeby. Waloryzacja emerytur, chociaż funkcjonuje, nie nadąża za stale rosnącymi cenami, zwłaszcza żywności. Jak zaś do szarych emerytów mają się emerytowani biskupi, prezydent Lech Wałęsa czy, będący na emeryturze, ale aktywny politycznie prezes PiS Jarosław Kaczyński? Sprawdziliśmy!

Emeryci w Polsce to jedna z grup społecznych, o które władza stara się zabiegać przy każdych kolejnych wyborach, obiecując wyższe emerytury, zwolnienie z podatku czy dodatki do świadczeń. Rząd PiS wprowadził kwotowo-procentową waloryzację emerytur, a także program Emerytura plus (popularne trzynastki dla emerytów) oraz zapowiedział czternastki. Czy takie wsparcie wystarczy, by emerytom żyło się lepiej?

CZYTAJ TEŻ: Amazon szuka ludzi do pracy. Gigant e-commerce zatrudni w Polsce ponad 2 tys. osób

Najniższe krajowe emerytury w Polsce wynoszą obecnie 1 200 złotych brutto miesięcznie. Tyle też w tym roku wyniosła trzynastka dla emerytów. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2021 roku emeryci otrzymujący taką kwotę mogą liczyć na waloryzację emerytur w postaci minimum 70 złotych brutto.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zamkną targowiska? Branża nie wytrzyma starcia z epidemią

Nieco lepiej wygląda sytuacja „przeciętnego” emeryta. Według danych ZUS średnia emerytura w Polsce w ubiegłym roku wyniosła niecałe 2 400 złotych brutto miesięcznie, czyli dwukrotnie więcej niż minimalna krajowa emerytura obecnie. To na pewno duża dysproporcja, ale co jeśli zestawimy ją z „lepiej” sytuowanymi emerytami?

Ksiądz na emeryturze, zwłaszcza wyższy w hierarchii kościelnej, nie musi się obawiać o „jesień” swojego życia. Emerytury księży na samym szczycie, którzy przecież często wciąż pełnią posługę kapłańską, to kwoty przekraczające 10 000 złotych. O takiej sumie mówiło się kilka lat temu w przypadku emerytury arcybiskupa Leszka Sławoja-Głodzia, a przecież od tamtego czasu była ona kilkukrotnie waloryzowana.

TO CIĘ ZAINTERESUJE: PiS otworzy sieć sklepów! Biedronka i Lidl w odwrocie? Zakupy jak w PRL?

Na brak pieniędzy z emerytury nie może też narzekać prezes PiS Jarosław Kaczyński. Emerytem szef Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku, choć wciąż pozostaje czynnym posłem. Miesięcznie, zgodnie ze swoim ostatnim oświadczeniem majątkowym, Kaczyński może liczyć na świadczenie emerytalne z ZUS w postaci ok. 6 600 złotych brutto.

Były prezydent RP Lech Wałęsa ostatnio żalił się, że nie może się utrzymać, bo jego prezydencka emerytura to za mało. Jak wyliczył, na rękę dostaje on z ZUS ok. 6 000 złotych emerytury. Na dowód Lech Wałęsa załączył pismo, z którego wynika, że jego emerytura to niecałe 9 400 złotych brutto.

Z ZUS, jeżeli chodzi o grupy zawodowe, największą emeryturę otrzymują górnicy. Według ostatnich danych mogą oni średnio liczyć na ok. 3 900 złotych brutto świadczenia emerytalnego miesięcznie. Nawet policjanci, strażacy czy żołnierze nie dostają takiej emerytury, bowiem w ich przypadku wynosi ona przeciętnie nieco ponad 3 300 złotych.

Nowy spot PiS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze