Emerytura po zmarłym – jaki przepis daje uprawnienie?
Zgodnie z art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba (…) Roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.
Dla kogo emerytura po zmarłym?
Jak tłumaczy ZUS, jest szansa, by zachować świadczenie, które dotąd pobierał nasz bliski. Emerytura musi być przyznana na miesiąc, w którym beneficjent umarł. Są trzy grupy uprawnionych do otrzymania emerytury po bliskim zmarłym:
- współmałżonek i dzieci zamieszkujące ze zmarłym emerytem w jednym gospodarstwie domowym,
- współmałżonek i dzieci zamieszkujące w innym gospodarstwie domowym niż zmarły,
- inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub tacy, którzy utrzymywali zmarłego członka rodziny.
Emerytura po zmarłym – wniosek do ZUS w terminie 12-miesięcznym
Kluczowa informacja z powyższego przepisu to termin 12-miesieczny, po upływie tego okresu prawo do emerytury lub renty po zmarłym wygasa. Uprawnienie przysługuje w pierwszej kolejności osobie z najbliższej rodziny zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym. Wniosek można złożyć w ZUS papierowo lub elektronicznie.
Polecany artykuł: