pieniądze wypłata banknoty gotówka

i

Autor: Getty Images/Paweł Kacperek Wakacje kredytowe 2024 to ważne wsparcie dla wielu kredytobiorców.

Pieniądze dla emerytów

Emerytura wyższa o 330 zł! Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Komu wypłacą dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku? Od 75. roku życia każdy emeryt i rencista może liczyć na dodatkowe 330 zł miesięcznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatek pielęgnacyjny automatycznie, wraz z podstawowym świadczeniem.

Emeryci i renciści mogą poprawić swój komfort życia dzięki dodatkom do świadczeń. Jednym z najbardziej znanych jest dodatek pielęgnacyjny, skierowany do osób, które ze względu na stan zdrowia wymagają stałej opieki.

Kto może otrzymać dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje dwóm grupom osób:

  • Emerytom i rencistom, którzy ukończyli 75 rok życia.
  • Osobom, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, bez względu na wiek.

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, należy spełnić jeden z tych dwóch warunków.

Emeryci i renciści, którzy ukończyli 75 rok życia, otrzymają dodatek pielęgnacyjny automatycznie. ZUS przyznaje go z urzędu i wypłaca co miesiąc razem z emeryturą lub rentą. Nie ma potrzeby składania żadnych wniosków.

Kto musi składać wniosek do ZUS? 

Natomiast pozostałe osoby, aby uzyskać dodatek pielęgnacyjny z tytułu orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, muszą złożyć w ZUS następujące dokumenty:

  1. Zaświadczenie o stanie zdrowia na druku OL-9. Zaświadczenie musi być wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku o dodatek pielęgnacyjny. Można je uzyskać u lekarza prowadzącego leczenie.
  2. Należy dołączyć całą dokumentację medyczną, która ma znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Może to obejmować m.in. karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych, opinie specjalistów.
  3. Wniosek o przyznanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego. Wniosek można pobrać ze strony internetowej ZUS lub otrzymać w dowolnej jednostce ZUS.- Należy go wypełnić i podpisać.

Dokumenty można złożyć osobiście w dowolnej jednostce ZUS lub za pośrednictwem poczty. 

W jakim terminie ZUS udzieli odpowiedzi?

ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i poinformowanie o decyzji.

Istnieje możliwość odwołania się od decyzji ZUS w sprawie przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Należy to zrobić w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po upływie tego terminu decyzja stanie się prawomocna i nie będzie możliwości jej zaskarżenia.

Kiedy poinformować ZUS o zmianach?

Odbiorcy dodatku pielęgnacyjnego mają pewne obowiązki informacyjne. Oto dwa najważniejsze:

  1. Pobyt w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym: Należy poinformować ZUS o pobycie w takim miejscu, ponieważ może to mieć wpływ na prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
  2. Zmiana adresu: O każdej zmianie adresu zamieszkania należy poinformować ZUS. Doręczanie korespondencji (decyzji, pism) na dotychczasowy adres będzie prawnie skuteczne, nawet jeśli klient tam już nie mieszka.

Ważne! Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom przebywającym w stałym zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym na okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny 2024: ile wynosi i jak jest wypłacany?

Dodatek pielęgnacyjny jest osobom, które ukończyły 75 lat przyznawany przez ZUS automatycznie. O jego przyznaniu każdy uprawniony zostanie poinformowany decyzją. Wysokość dodatku jest waloryzowana co roku. Od marca 2024 roku wynosi 330,07 zł i jest wypłacany razem z emeryturą lub rentą, w tym samym terminie.

Tańczące z promocjami 06 IV 2024
Quiz PRL. Emeryci w PRL-u, czyli wesołe jest życie staruszka
Pytanie 1 z 10
W którym roku wszedł w życie dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych?
QUIZ PRL. Emeryci w PRL-u 10

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze