Pieniądze

i

Autor: PAWEL KOZIOL / SE / EAST NEWS Pieniądze

To musisz wiedzieć

Co się dzieje z naszymi pieniędzmi z OFE po przejściu na emeryturę?

Dostępne w OFE środki nie są automatycznie przekazywane seniorowi po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Od 2014 roku obowiązuje mechanizm przekazywania środków – pieniądze zgromadzone w OFE są stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS na 10 lat przed przejściem na emeryturę. Jak ten proces wygląda w praktyce?

Spis treści

  1. Kto może uczestniczyć w OFE?
  2. Jaki jest skutek braku deklaracji?
  3. Wypłata pieniędzy z OFE
  4. Wypłata środków z OFE po śmierci ubezpieczonego
  5. OFE po przejściu na emeryturę
  6. Rezygnacja z uczestnictwa w OFE – jak to zrobić?
  7. Sprawdź, czy jesteś członkiem OFE

OFE, czyli otwarty fundusz emerytalny to instytucja, dzięki której można gromadzić dodatkowe pieniądze na emeryturę, pochodzące z inwestowania na tzw. rynku kapitałowym. OFE, w ramach tzw. II filaru emerytalnego, kumuluje i inwestuje część odprowadzanych przez nas składek, aby powiększyć kwotę środków gromadzonych na nasze emerytury.

Kto może uczestniczyć w OFE?

Uczestnikami OFE mogą być tylko te osoby, które są objęte ubezpieczeniem społecznym. Najczęściej są to więc pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ponad 15 milionów Polaków odłożyło blisko 170 mld złotych w otwartych funduszach emerytalnych w ramach II filaru, jako dodatkowe oszczędności na emeryturę.

Jaki jest skutek braku deklaracji?

Od 2014 roku otwarty fundusz emerytalny jest dobrowolny i przeznaczony dla wszystkich chętnych. Nie ma już żadnego obowiązku dołączania do OFE. W tym samym roku, a następnie w 2016 miały miejsce tzw. okienka transferowe. W czasie kiedy takie okienko jest dostępne, można złożyć deklarację o pozostaniu w OFE. Pieniądze zgromadzone przez osoby, które nie złożyły takiej deklaracji, automatycznie przeniesiono do ZUS-u na poczet składki emerytalnej, gdzie trafiły na subkonto. Subkonto jest częścią konta ubezpieczonego w ZUS. Zakład prowadzi je dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych, oraz dla ubezpieczonych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowali się na zawarcie umowy z OFE.

Wypłata pieniędzy z OFE

Niestety, nie będziesz mógł/mogła tego zrobić, bo oszczędności z otwartego funduszu emerytalnego nie można wypłacać dowolnie. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę są one przekazywane na subkonto w ZUS-ie i tam zasilają środki na przyszłą emeryturę. Jest jednak wyjątek, pozwalający na wypłacenie środków zgromadzonych w ramach OFE, jednak nie przez ubezpieczonego, a przez jego spadkobierców. Po śmierci osoby należącej do OFE zgromadzone tam oszczędności wchodzą w skład masy spadkowej i są dziedziczone, jak każde inne pieniądze po zmarłym – albo na podstawie dziedziczenia ustawowego, albo zgodnie z testamentem spadkodawcy.

Uwaga! Środków z OFE nie można wypłacić ani przed przejściem na emeryturę, ani po przejściu na nią.

Wypłata środków z OFE po śmierci ubezpieczonego

Gdy uczestnik OFE umiera, jego spadkobiercy mogą złożyć wniosek o wypłatę środków zgromadzonych w ramach funduszu. Składa się go do:

  • ZUS-u, jeżeli zmarły przed śmiercią osiągnął wiek emerytalny (środki z OFE zostały już przetransferowane na subkonto ZUS),
  • OFE, jeżeli uczestnik funduszu zmarł, nie osiągnąwszy wieku emerytalnego.

OFE po przejściu na emeryturę

Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez uczestnika OFE, zgromadzone przez niego środki z otwartego funduszu emerytalnego są przelewane stopniowo na subkonto w ZUS-ie. Całkowity transfer pieniędzy z OFE kończy się w momencie przejścia na emeryturę. Następnie są one liczone na poczet świadczenia emerytalnego.

Rezygnacja z uczestnictwa w OFE – jak to zrobić?

Z uczestnictwa w otwartym funduszu emerytalnym można zrezygnować jedynie wtedy, gdy działają "okienka transferowe". W bieżącym roku ma to miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca. Trwa więc czteromiesięczny okres, kiedy członkowie OFE mogą zdecydować, czy chcą dalej gromadzić środki w tego funduszu, czy wolą, aby przelano je na ich subkonto w ZUS. Nie deklarując rezygnacji z uczestnictwa w OFE, czyli przekazywania tam części składek, nadal pozostaniemy członkami OFE. Co za tym idzie, zgromadzone dotychczas oszczędności pozostaną w OFE, a składka będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS-ie.

Do 31 lipca tego roku do ZUS-u można przekazać wypełnione oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu jej na subkoncie prowadzonym przez ZUS. Można to zrobić osobiście, przez urzędomat, za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną — poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Oświadczenia są dostępne w placówkach ZUS, na stronie internetowej ZUS oraz na Platformie Usług Elektronicznych.

Sprawdź, czy jesteś członkiem OFE

Obowiązkiem przystąpienia do OFE objęte były osoby urodzone po 1968 roku, a te, które urodziły się w latach 1949-1968 mogły przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego dobrowolnie. W 2014 roku reforma OFE spowodowała, że członkostwo w funduszu stało się już całkiem dobrowolne. Wiele osób zastanawia się dzisiaj, czy nadal są, czy nie są już członkami OFE. W 2014 i 2016 roku składało się dobrowolnie deklarację o pozostaniu w OFE. Sporo ubezpieczonych tego nie zrobiło, czego skutkiem było automatyczne przeniesienie środków z OFE do ZUS-u. Ważne jest jednak to, że członkostwo w OFE tych, którzy nie złożyli wtedy deklaracji, nie ustało, a pieniądze, które w przeszłości tam wpłacili, po osiągnięciu wieku emerytalnego znowu do nich trafią – tym razem jako część świadczenia emerytalnego.

Ważne! Informacja o członkostwie w OFE jest dostępna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można się do niej zalogować po założeniu osobnego konta, ale również poprzez profil zaufany, kwalifikowany profil elektroniczny lub bankowość elektroniczną. Informacje o członkostwie umieszczone są w zakładce OFE, gdzie znajduje się także lista wszystkich przekazanych składek.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
QUIZ PRL. Imieniny w PRL-u. Jak wyglądały imprezy w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Osobę, która obchodzi imieniny określało się mianem:
Imieniny w PRL. Jak wyglądały imprezy w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze