Emerytury bez podatku. Dramatyczna walka o pieniądze emerytów w Sejmie [RELACJA]

2020-01-22 10:40
Sejm
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Sejm

W Sejmie odbywa się dziś pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach. Pomysłodawcy zmian chcą aby świadczenia były zwolnione z podatku dochodowego i składki zdrowotnej.

17:31 Lider ludowców wrzucił na Twittera zdjęcie sali plenarnej Sejmu po swoim wystąpieniu.

16:59: - Seniorzy już swój podatek zapłacili. Przez kilkadziesiąt lat swojej pracy - przekonuje z sejmowej mównicy przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, poseł Michał Szczerba.

15:45 - Rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy – Emerytura bez podatku oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

13:50: Ile zyskają seniorzy dzięki projektom? Wiceprezes ludowców i posłanka PSL, Urszula Pasławska przedstawia wyliczenia dotyczące emerytury bez podatku.

12:51: - Świetnie się składa, że właśnie w Dzień Dziadka i po Dniu Babci zajmiemy się w Sejmie obywatelskim projektem #EmeryturaBezPodatku. Wzywam wszystkie partie do poparcia ustawy pod którą podpisało się ponad 140 tys. Polaków - zaapelował Kosiniak-Kamysz w mediach społecznościowych.

11:51: Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Emerytura bez podatku oraz o zmianie niektórych innych" zaplanowano na godzinę 15:45. Między godziną 18 a 20 zaplanowano głosowania.

11:43: - Drodzy Seniorzy, to już dziś. Tuż po Dniu Babci, dokładnie w Dzień Dziadka posłowie zajmą się naszym obywatelskim projektem #EmeryturaBezPodatku, pod którym wspólnie zebraliśmy ponad 140 tys. podpisów. Początek o 15:45 w Sejmie. Trzymajcie kciuki - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Emerytury bez podatku
Autor: SE

11:00  - Osoby pobierające emerytury i renty w przekonaniu powszechnym nie powinny już być dodatkowo oskładkowane, gdyż przez cale swe życie zawodowe ponosiły ciężary fiskalne - argumentują autorzy projektu. 

10:40: Jak zmieniłoby się życie emerytów, gdyby wprowadzono nowe zasady? Przede wszystkim zniknęłoby obciążenie świadczenia podatkiem dochodowym w wysokości 17 proc. Renty i emerytury byłyby zwolnione także zwolnione ze składek zdrowotnych. Zwolnione opłaty trafiałyby oczywiście na rękę emerytów i rencistów. W praktyce oznaczałoby to co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a jeszcze więcej w skali roku.

 

10:00: Do Sejmu wraca pomysł emerytur bez podatku, które w zeszłej kadencji zaproponowało PSL. Pierwszym punktem porządku obrad 22 stycznia 2020 r. jest pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Emerytura bez podatku oraz o zmianie niektórych innych ustaw". Pod obywatelskim pomysłem podpisało się 140 tys. osób. Jeśli posłowie poprą zaproponowane przez PSL przepisy, emeryci znacząco na nich zyskają. 

Najnowsze