Emerytury bez podatku! Sejm rozstrzygnie losy emerytów

2020-01-15 7:25 WSB
Emerytury 2020
Autor: Shutterstock

Najpierw 500 plus dla emerytów, trzynastki czyli program Emerytura plus, obiecane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czternastki w 2021 roku, a teraz świadczenia emerytalne bez podatków. Już w przyszłym tygodniu Sejm pochyli się nad projektem ustawy, która może zapewnić emerytom solidny zastrzyk gotówki. Autorzy projektu zapewniają, że emerytura bez podatku to nie żaden prezent, a dług wobec seniorów.

Ciężki los emerytów, którzy w Polsce muszą przeżyć za głodowe świadczenia, od kilku lat różnymi dodatkami próbują odmienić rządzący: program Emerytura plus, czyli popularne trzynastki dla emerytów, 500 plus dla seniorów czy obietnica czternastych emerytur. To wszystko jednak tylko niewielkie wsparcie, ale pojawia się dla emerytów światełko w tunelu. Do Sejmu wraca pomysł emerytur bez podatku, które w zeszłej kadencji zaproponowało PSL. Projekt nie poszedł do kosza, ponieważ jest projektem obywatelskim, a tych nie obejmuje zasada dyskontynuacji, przez co przechodzą one na kolejną kadencję Sejmu.

- To dług naszego pokolenia, wobec pokolenia rodziców i dziadków – powiedział, cytowany przez PAP, Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jest nasz dług wobec was, za długie lata życia, za trudny czas transformacji lat dziewięćdziesiątych, za trudne lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte – stwierdził.

- To dużo lepsze rozwiązanie niż trzynasta emerytura, bo ono nie jest z łaski wyborczej pana prezesa. Trzynasta emerytura była dlatego, że były i są wybory. I jak się skończą lata wyborcze, w 2021 roku ich nie będzie, to nie mamy pewności, że trzynasta emerytura będzie, bo ona nie jest wpisana na stałe – dodał prezes PSL.

Jak zaznaczył polityk, pierwsze czytanie projektu o emeryturach bez podatku ma odbyć się na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu. Kosiniak-Kamysz wierzy, że ustawa nie zostanie odrzucona.

Najnowsze