10 tys. zł na emeryturę jeszcze w tym roku! Morawiecki przeleje Polakom pieniądze z OFE

2019-04-03 5:13 Hubert Biskupski
Dostaniemy 10 tysięcy na emeryturę
Autor: Piotr Grzybowski

Wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przelane na prywatne indywidualne konta emerytalne. Z naszych informacji wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu a pieniądze – średnio ponad 10 tys. zł na osobę – mogłyby się znaleźć na naszych kontach jeszcze w tym roku. Te środki będą już nasze i w przyszłości żaden rząd nie będzie mógł nam ich zabrać.

W lutym premier Mateusz Morawiecki zlecił Ministerstwu Finansów analizę wariantu przekazania 100 procent środków z OFE. To istotna zmiana, bo do tej pory rząd przedstawiał projekt, w którym na prywatne konta wpłynęłoby jedynie 75 proc. zgromadzonych przez nas środków, a reszta zostałaby przekazana do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Premier i prezes PFR Paweł Borys obstawali jednak za całkowitą prywatyzacją OFE. Z naszych ustaleń wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać Ministerstwo Rodziny. W tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu.

Co dla Polaków oznaczałoby przeniesienie 100 procent środków z OFE na prywatne konta – najprawdopodobniej IKE? Każdy z 16 mln uczestników OFE dostałby średnio 10 tys. zł. OFE zostałyby przekształcone w otwarte fundusze inwestycyjne, a PTE w TFI, czyli środki byłyby nadal zarządzane przez te same instytucje. Nie byłoby już dopłat z ZUS do OFE.

Warto podkreślić, że 10 tys. zł to byłaby średnia wypłata – osoby z dłuższym stażem i wyższymi zarobkami dostałyby nawet kilkadziesiąt tysięcy. Każdy dokładnie tyle, ile ma zgromadzonych pieniędzy na rachunku w OFE. Pieniądze, które trafiłby na IKE moglibyśmy wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego. W razie naszej śmierci podlegałyby dziedziczeniu. I to, co najważniejsze – nikt i nigdy nie mógłby ich nam zabrać, bo w przeciwieństwie do tych zgromadzonych w OFE, nie byłyby to środki publiczne. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście tego, co w 2013 r. rząd PO-PSL zrobił z pieniędzmi z OFE. Wtedy połowę z nich przekazano do ZUS, a Trybunał Konstytucyjny uznał, że to środki publiczne, mimo, że przez lata słyszeliśmy, że są nasze, prywatne.

W ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy poznać szczegóły analiz przeprowadzonych przez resort finansów. Szef rządu chce, by wzorem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, projekt prywatyzacji OFE także został poddany szerokim konsultacjom społecznym i uzgodnieniom w ramach Rady Dialogu Społecznego. Rząd mógłby przyjąć projekt ustawy jeszcze przed wakacjami a Sejm uchwalić ustawę przed wyborami.

  • Liczba uczestników OFE – ok. 16 mln
  • Aktywa OFE na koniec lutego – 162,3 mld zł
  • Średni stan rachunku członka OFE – 10037 zł
  • Wyniki inwestycyjne :
  • Stopa zwrotu długoterminowa za 120 miesięcy – 87,6 proc.
  • Stopa zwrotu średnioterminowa za 36 miesięcy – 26,2
  • Stopa zwrotu krótkoterminowa za 12 miesięcy - -4,1 proc.
Najnowsze