Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Emerytury w Polsce. Wielka rewolucja w emeryturach. Wiek emerytalny będzie mniej ważny

2020-12-03 11:36

Zmiana systemu emerytalnego. Emerytury w Polsce zależą głownie od wieku. Generalnie na emeryturę mogą iść kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat. Jednak niebawem może się to zmienić. W życie mogą wejść emerytury stażowe, które zależą od przepracowanych lat, a nie wieku osoby, która chce przejść na emeryturę.

Emerytury w Polsce są na wyjątkowo niskim poziomie. Winny temu jest system emerytalny, praca na śmieciówkach i niskie jak na Europę wynagrodzenia. Jest jednak szansa na zmianę systemu emerytalnego w Polsce. Jak to możliwe? Jest szansa na wprowadzenie emerytury stażowej. O co chodzi? Według tego projektu na emeryturę można przechodzić przede wszystkim nie po uzyskaniu odpowiedniego wieku: obecnie w Polsce to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, ale po uzyskaniu odpowiedniego stażu pracy. I miałoby to wyglądać następująco: kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy i osiągnięciu 55. roku życia, a mężczyźni po 40 latach pracy i ukończeniu 60 lat. Emerytura stażowa nie mogłaby być niższa niż emerytura minimalna, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. Jak podaje "Fakt" petycja z propozycją takich rozwiązań wpłynęła do Kancelarii Prezydenta.

ZOBACZ: ZUS straszy, że zabierze emerytury. Zobacz, komu

Przypomnijmy, że Andrzej Duda na początku maja zadeklarował, w przypadku reelekcji będzie realizował swój program "Obronimy Polskę Plus", który zakłada m.in. wprowadzenie emerytury stażowej. W tym przypadku przy przyznaniu świadczenia liczy się staż pracy, a nie wiek danej osoby. Duda wprowadzenie emerytury stażowej zapowiadał już podczas kampanii prezydenckiej przed pięcioma laty. 

30 lat buduje kapliczkę
Najnowsze