Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

ZUS straszy, że zabierze EMERYTURY. Zobacz komu, kiedy i dlaczego

2020-12-02 15:10

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Ale uwaga! ZUS zmniejszy wypłacane świadczenie wtedy, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy KONKRETNĄ kwotę.

EMERYTURY W POLSCE i RENTY są bardzo niskie. Ale każdy emeryt i rencista może dorabiać i w ten sposób zwiększyć swoje świadczenie. - Warto jednak uważać na zarobki – zbyt wysokie mogą spowodować zmniejszenie, a nawet zawieszenie wypłaty  emerytury lub renty. Dotyczy to rencistów oraz wcześniejszych emerytów tzn. osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni) - ostrzega sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Graniczne kwoty przychodu zmieniają się co trzy miesiące, a ich wysokość zależy od wysokości średniego wynagrodzenia w Polsce. Ponieważ przeciętne wynagrodzenie Polaków wzrosło (w III kw. 2020 roku wyniosło 5168,93 zł przy 5024,48 zł w II kw.), od 1 grudnia wzrośnie również limit przychodów dla dorabiających świadczeniobiorców.

Przychód w wysokości do 3 618,30 zł brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale) nie będzie miał wpływu na zmniejszenie świadczenia. Jest on o ok. 100 zł wyższy niż poprzednio. Jeśli emeryt lub rencista zarobi więcej jego świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Jeśli emeryci lub renciści dorobią więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia a tym samym przekroczą 6 719,70 zł brutto, ZUS zawiesi wypłatę ich świadczenia.

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Najnowsze