Wielka Brytania, Londyn, most w Londynie

i

Autor: Jan Kucharzyk

Emigracja rośnie! Za PiS wyjeżdża z kraju więcej niż za PO-PSL

2017-10-18 17:33

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nierzadko stawiali zarzut poprzedniej koalicji rządzącej, że za ich kadencji z Polski wyjeżdżały setki tysięcy Polaków. Jak wynika z danych GUS, emigracja Polaków w ubiegłym roku była wyższa niż w 2015 czy 2014 roku. Za granicami Polski przebywa już 2,5 mln naszych rodaków.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża z kraju
W 2016 roku z kraju wyjechało 118 tysięcy osób, czyli o 4,7 proc. więcej, niż w 2015 roku. Na koniec ubiegłego roku czasowo poza Polską przebywało 2,5 mln osób - podaje Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz również: Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

W swoich statystykach GUS uwzględnia Polaków, którzy za granicą przebywali co najmniej trzy miesiące. Badania pokazują jednak, że ponad 3/4 z emigrantów wyjechało na dłużej niż rok. Które kierunki emigracji cieszą się największą popularnością? Niezmiennie króluje Wielka Brytania i Niemcy.

Wyspy na swój cel wyjazdu obrało aż 788 tys. osób (wzrost o 9,4 proc.). Do naszych zachodnich sąsiadów wybrało się 687 tys. (wzrost o ok. 5 proc.) Polaków. Sporym zainteresowaniem cieszy się również Austria, Belgia, Dania, Holandia, Irlandia i Szwecja. Z kolei w niewielkim stopniu spadł poziom emigracji do Hiszpanii i Włoch.

Warto podkreślić, że wzrosła dynamika wyjazdów. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na życia poza Polską. W 2016 roku liczba osób przebywających czasowo poza krajem wzrosła o 4,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei w 2015 ten wzrost wyniósł 3,3 proc. Jak to się przekłada na konkretne liczby? W 2016 roku liczba osób, które wyjechały z Polski wyniosła 118 tys., a w 2015 r. liczba Polaków przebywających czasowo poza krajem wzrosła o 77 tys., czyli o 3,3 proc. w porównaniu z 2014 r.

Jak podaje Money.pl, przyrost emigracji w ostatnich sześciu latach był tylko raz wyższy - między 2013 i 2014 rokiem. Wyniósł wtedy 5,65 proc.

Czytaj także: Polacy masowo delegowani na Zachód. Najwięcej zarabiają w Niemczech i Austrii

Sprawdź koniecznie: Polskie firmy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy

 

Źródło: GUS, Money.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają