Pracownik PILNIE poszukiwany. 60% firm w deklaruje „duży” bądź „bardzo duży” problem z rekrutacją [RAPORT]➡️ https://t.co/wzdyyVEFc3 pic.twitter.com/nqrENNR8T2
— Grant Thornton (@GrantThorntonPL) 11 września 2017
- Silna koniunktura gospodarcza w Polsce coraz wyraźniej odbija się na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że coraz więcej firm nie jest w stanie zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – można przeczytać w raporcie firmy Grand Thornton. Dwa lata temu z podobnymi problemami borykało się tylko 20 proc. firm, ale rok temu było to już 32 proc., a trzy miesiące temu – 46 procent.
Pod względem problemów ze znalezieniem pracowników odstajemy od innych państw uwzględnionych w badaniu. Gorzej pracodawcy mają tylko w Japonii, gdzie aż 76 proc. firm nie może znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Niestety, tylko co czwarta polska firma uwzględniona w raporcie deklaruje podniesienie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
- Skłonność firm do dokonywania realnego wzrostu wynagrodzeń w ostatnich miesiącach nie tylko nie wzrosła, ale wręcz nieznacznie spadła. Obecnie 26 proc. przebadanych firm twierdzi, że w najbliższych 12 miesiącach podniesie wynagrodzenia powyżej wskaźnika inflacji, co jest wynikiem niemal równym średniej z ostatnich dwóch lat – napisano w raporcie. W niektórych przypadkach bardziej opłaca się zrezygnować z wybranych zamówień niż zatrudnić nowych pracowników.
Jak wskazują autorzy raportu, wygasa dynamika poprawy sytuacji na rynku pracy. Zaledwie 18 proc. dużych i średnich firm przewiduje wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 12 proc. deklaruje redukcję etatów. - Polski rynek pracy cierpi od lat na strukturalne niedopasowanie, tzn. chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje rzadko odpowiadają potrzebom pracodawcy. Dlatego polskie firmy mają tak duże kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a teraz, kiedy koniunktura jest silna, ten problemem się dodatkowo nasila i staje się naprawdę istotną, wręcz systemową barierą w rozwoju polskich firm i całej gospodarki – komentuje cytowana przez Grand Thornton Monika Smulewicz, ekspertka rynku pracy i partnerka w Departamencie Outsourcingu Grand Thornton.
Raport powstał jako podsumowanie projektu badawczego International Business Report, który został zrealizowany przez Millward Brown na zlecenie Grant Thornton International.
Zobacz też: 7 godzin pracy dziennie dla rodziców? Pracodawcy nie chcą zmian
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy w Polsce 2017. Biznes TOP 100
Polecamy: Niewolnictwo w UE jest coraz popularniejsze. Poznaj szokujący raport
Oprac. na podst. grantthornton.pl, bankier.pl