Z najnowszej edycji raportu ManpowerGroup wynika, że spośród 750 przebadanych firm 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty, a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.
Pośród sektorów, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji triumfuje Produkcja przemysłowa, oceniana najlepiej od czasu II kwartału 2008 r. Na kolejnych, również wysokich, miejscach znalazły się Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Budownictwo. Zauważalny optymizm odnotowywany jest także dla branż: Handel detaliczny i hurtowy oraz Restauracje/Hotele.
Czytaj: Brakuje rąk do pracy, firmy chcą zatrudniać Ukraińców
Umiarkowany optymizm dotyczący poziomu zatrudnienia panuje wśród firm z sektora Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Niewielkie wzrosty planowane są w instytucjach publicznych oraz w sektorach: Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi i Kopalnie/Przemysł wydobywczy. Wzrostów raczej nie należy się spodziewać w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi.
Nie zmienia to jednak faktu, że wśród krajów regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) Polska uplasowała się na 4. miejscu pod względem perspektyw zatrudnienia. Pierwsze miejsce zajęła Rumunia, drugie – Węgry, trzecie, ex equo - Bułgaria Portugalia i Słowacja.
Może Cię zainteresować: Boimy się, że uchodźcy zabiorą nam pracę
W Polsce najbardziej optymistycznie o planach zatrudnienia wypowiadają się duże przedsiębiorstwa. Umiarkowany optymizm obserwowany jest w średnich firmach. Największą ostrożnością, jeśli chodzi o zwiększanie zatrudnienia wykazują się małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa.
– Obserwowana od dłuższego czasu poprawa na rynku pracy nie zwalnia tempa – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres około wakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe. Jak pokazują nasze prognozy, najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej. To tym bardziej godne uwagi, że jest on papierkiem lakmusowym dla reszty rynku i zapowiada dobry kwartał również w innych branżach – tłumaczy.
Źródło: ManpowerGroup, oprac. MK